Aktualny dzień w Marancie: 26.02.2
Umiejętności medyczne

Z Forumowy system RPG Marant

(Przekierowano z Umiejętnosci medyczne)

Pierwsza pomoc

Stanowisko fleczera w armii jest tak konieczne i niezbędne, jak posady oficerów czy zwykłych szeregowych żołnierzy. Po krótkim kursie opatrywania, przeczyszczania ran i tamowania krwawienia medycy mogą się poszczycić tym, że potrafią udzielić pierwszej pomocy. Taka umiejętność sprawdza się w wielu sytuacjach, czy to obwiązując bandażem swoje własne skaleczone ramię, czy rannego kolegi, który cudem uniknął zdecydowanie mniej szczęśliwego uderzenia. Rany cięte, kłute, odmrożenia i poparzenia. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu można poradzić sobie ze wszystkim.


Farmakologia

Niektórym medykom nie wystarcza samo opatrywanie rannych. Ci, którzy chcą dowiedzieć się nieco więcej, studiują anatomię istot humanoidalnych, poszerzają swoją wiedzę na temat wydolności i wytrzymałości ciała orkowego czy elfiego, tego jak reaguje na leki i ile ich może przyjąć. Odpowiednie informacje niezbędne są do tego, by nie podać za silnej dawki, która może osłabić organizm zamiast go wzmocnić, czy w skrajnych wypadkach wręcz zabić. Do tego wszystkiego dochodzi również oczywiście wiedza z czego owe medykamenty są zrobione, jak się je wytwarza i komponuje. Z odpowiednimi narzędziami i składnikami farmakolog potrafi stworzyć lecznicze maści i napary.


Ortopedia

Wiedza na temat kości, ich defektów, budowy i sposobów nastawiania wyodrębniła się w oddzielną gałąź medycy znaną pod nazwą ortopedii. Medycy parający się tą specjalizacją wiedzą jak poprawnie i skutecznie usztywnić złamaną kość, jak założyć temblak, ustawić łupki, związać i oczywiście nastawić to, co zostało naruszone. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu ortopeda jest w stanie szybko i sprawnie zająć się leczeniem schorowanej kończyny, nawet jeżeli ma do czynienia z poważnym otwartym złamaniem.

  • Funkcja - Postać może nastawić i usztywnić jedno złamanie otwarte, złamanie zamknięte lub zwichnięcie na post z walką lub w ciągu 15 minut w innych sytuacjach. W zakres wiedzy postaci wchodzi nastawianie oraz usztywnianie złamanych kończyn, ich części czy innych kostnych części ciała przy użyciu bandaża oraz elementu sztywnego, jak kawałek drewnianego kija, bądź metalu. Do użycia umiejętności niezbędny jest zestaw ortopedy dostępny u Anei.
  • Nauka - 1 złoty talent
  • Koszt - 400 grzywien
  • Wymagania - Farmakologia


Chirurgia

Niejakim ukoronowaniem umiejętności medycznych jest wyuczenie się specjalizacji chirurgicznej. Odpowiednia wiedza, poparta wieloma badaniami i praktykami nad humanoidalnymi istotami sprawia, że chirurg potrafi bezpiecznie i z wielką wprawą otworzyć ciało, przedrzeć się do wnętrza organizmu, zajrzeć w okolicę każdego organu i w miarę możliwości ciało wyleczyć. Nie ważne, czy to sala chirurgiczna w miejskim szpitalu, czy stanowisko fleczerskie na polu bitwy, odpowiednio wyszkoleni medycy mogą z powodzeniem wyciągać z ciała metalowe pociski, wszelkie zabrudzenia, zajmować się poważnymi odmrożeniami czy poparzeniami. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu może nawet amputować chore kończyny, by uratować resztę ciała przed gangreną i zgnilizną.

  • Funkcja - Postać może opatrzyć do dwóch ran na post z walką lub w ciągu 20 minut w innych sytuacjach. W zakres wiedzy postaci wchodzi opatrywanie poprzez zatamowanie krwawienia i oczyszczanie każdej rany ciętej, kłutej i stłuczenia, każdego oparzenia i odmrożenia oraz zwichnięcia. Postać potrafi otworzyć ciało w celu wydostania wszelkich zabrudzeń, pocisków i elementów strzał za pomocą narzędzi chirurgicznych. Dodatkowo raz na post może amputować chorą/uszkodzoną część kończyny. Do użycia umiejętności niezbędny jest zestaw chirurga dostępny u Anei.
  • Nauka - 2 złote talenty
  • Koszt - 800 grzywien
  • Wymagania - Ortopedia