Aktualny dzień w Marancie: 22.03.2
Zasady uczestnictwa w wyprawie

Z Forumowy system RPG Marant

Wyprawa obrazek.jpg

Definicja

Wyprawa jest to wątek fabularny, który opowiada o wydarzeniach w czasie rzeczywistym. Kierowani przez Prowadzących Wyprawę gracze wpływają na wydarzenia poprzez podejmowanie decyzji i walkę. Wyróżniamy dwa rodzaje wypraw:

  • Wyprawy (wątek fabularny, często z możliwością lub koniecznością walki - za zakończenie powodzeniem takie wątku gracz otrzymuje talenty i/lub nagrody)
  • Wyprawy fabularne (wątek fabularny bez toczonej walki, m.in. festyny, śluby, pogrzeby, narady w organizacjach, msze z okazji świąt - za udział w takim wątku gracz nie otrzymuje talentów)

Wyprawy odbywają się w temacie wyprawy założonym w Dziale Wypraw.

Wyprawy.jpg



Jak pisać posty

O swoich poczynaniach gracz może pisać w pierwszej lub trzeciej osobie. Pamiętaj jednak aby używać odpowiedniego czasu. Jeśli opisujesz teraźniejsze wydarzenia, używaj czasu teraźniejszego. Jeśli wydarzenia przeszłe, używaj czasu przeszłego. Nie wymagamy literackiej formy opisowej. Formułuj zdania tak jak potrafisz, aby były jak najlepiej zrozumiałe dla pozostałych graczy i Prowadzącego Wyprawę. Nie martw się jeśli popełnisz błąd. Z czasem nauczysz się jak pisać poprawnie. Prowadzący Wyprawę i starsi gracze na pewno pomogą w trudnych chwilach, więc nie krępuj się pytać.

Posty gracza

Jako uczestnik wyprawy masz pełne prawo do interakcji z otoczeniem jakie przedstawiła osoba prowadząca wyprawę, którą po prostu nazywamy Prowadzącym Wyprawę. Masz również pełne prawo do ataku wrogich postaci lub potworów, jeśli zajdzie taka potrzeba i Prowadzący Wyprawę zaimplementuje je do wyprawy..

Pamiętaj jednak, że osoba prowadząca wyprawę oraz inni gracze opierają się na zawartych w Twoim poście informacjach. Dlatego pisz dokładnie to co robisz, gdzie się znajdujesz, jakie ataki stosujesz w walce z przeciwnikiem, jaką bronią atakujesz i, w którą cześć ciała przeciwnika uderzasz. Jeśli zajdzie taka potrzeba opisz formę ataku, w którą stronę unikasz czy odskakujesz. Nie doprowadzi to do sytuacji, że Prowadzący lub inni gracze będą musieli się domyślać jak aktualnie wygląda sytuacja.

Praktycznie rzecz ujmując masz prawo do wszystkiego na co zezwalają Ci specjalizacje walki, umiejętności oraz stan zdrowia. Oczywiście podczas wypraw przeważnie ma się swojego przełożonego, który nie będzie zbyt skory do wypuszczania Cię w nieznane.



Nie masz prawa jak i możliwości zabić innego gracza. Nie możesz również rozpoczynać nowych wątków i wymyślać czegoś co nie istnieje. Tyczy się to zarówno wprowadzania nowych potworów, miejsc, sytuacji.

Przykłady:

  • Z lasu wybiegł dzik, więc go zabiłem. To była piękna walka.
  • W skrzyni, którą otworzyłem był przepiękny posrebrzany miecz i 1000 grzywien
  • Z jeziora wyleciał smok i spalił moich kompanów. Potem ja zabiłem smoka, wykąpałem się w jego krwi i stałem się nieśmiertelny.
  • Znalazłem na ziemi 100 grzywien, za którego kupiłem nową zbroję u napotkanego przypadkowo handlarza.
  • Przedmiot, którego szukałem, znajdował się w skrzyni zostawionej przez nieostrożnych bandytów. Oddałem go zleceniodawcy i odebrałem nagrodę.


Posty Prowadzącego Wyprawę

Prowadzący Wyprawę zmuszony jest do szczegółowego opisywania otoczenia, w którym znajdują się gracze. W przypadku niejasności gracz może poprosić o dokładniejszy opis, a prowadzący zadanie zobowiązany jest mu go przestawić.

W przypadku, gdy gracze będą musieli polegać na swoich umiejętnościach, opisy otoczenia muszą zostać sprecyzowane nawet co do metra. Np. przepaść jest szeroka na 5 metrów. Okno do komnaty znajduje się 7 metrów nad ziemią itp.

Prowadzący Wyprawę zobowiązany jest do informowania graczy o porze dnia i godzinie. Do jego obowiązków należy również przedstawianie aktywnych efektów krytycznych w każdym swoim poście, które mogą wpłynąć na umiejętności bądź specjalizacje posiadane przez gracza.

Do jego obowiązków należy również opisywanie poczynań przeciwników. Więcej o tym w sekcji dotyczącej walki.



Prowadzący Wyprawę może okaleczyć gracza, nie może go jednak zabić. Jeśli chciałby to zrobić musi otrzymać zgodę Mistrza Gry - Isentora.


Legenda

  • //Komentarz do Prowadzącego Wyprawę lub innych graczy.
  • //Komentarz Prowadzącego Wyprawę i/lub Mistrza Gry do graczy.
  • Przedstawianie swoich myśli.
  • - Przedstawianie tekstu wypowiedzianego przez gracza.



Uczestnictwo w wyprawie

Wyprawy organizowane są zazwyczaj przez organizacje lub NPC. Jeśli należysz do jednej z organizacji, szybko odnajdziesz odpowiedni temat. Ponadto gracze często rekrutują na swoje wyprawy w karczmie.

Rozpoczynanie nowej wprawy

Jeśli zostało Ci zlecone zadanie i zostałeś zobowiązany do założenia tematu z wyprawą udaj się do Działu Wypraw. Następnie załóż nowy temat, w nazwie wpisując nazwę wyprawy lub zleconego zadania np. "polowanie na wilki".

Bardzo ważne jest, by w pierwszym poście umieścić następujące informacje:
Nazwa wyprawy:
Prowadzący wyprawę:
Wymagania do uczestnictwa w wyprawie:
Uczestnicy wyprawy:


Dołączenie do nowej wyprawy

Jeśli zgłosiłeś się do wyprawy to znaczy, że na pewno na niej jesteś. Swój pierwszy post zazwyczaj możesz napisać w dowolnym momencie, czasem jednak zwlekanie może spowodować, że np. statek odpłynie bez Ciebie. Im dłużej będziesz zwlekał, tym dalej bez Twojego udziału posunie się wątek fabularny. Gdy gracze nie odpisują przez dłuższy czas, Prowadzący Wyprawę przydziela ich do określonej lokacji, np. pozostawia w mieście, gdy cała kompania ruszyła już na szlak.


Zakończenie wyprawy

W zakończeniu wyprawy należy napisać podsumowanie fabularne, napisać wszystkie zdobyte przez graczy przedmioty, rozdać ewentualne wynagrodzenie oraz talenty a także podsumować przeprowadzone podczas niej nauki względem wydanych talentów i grzywien. Wyprawa zostaje zaakceptowana przez Kanclerza Koronnego po zamknięciu tematu na forum. Sugeruje się więc doliczanie do stanu postaci otrzymane profity dopiero po jej akceptacji.


Talenty rozdajemy w trzech kategoriach:
Aktywność: (oceniamy aktywność gracza, częstotliwość pisania przez niego postów, długość wyprawy, czas trwania wyprawy, można rozdać tylko jeden talent)
Opis: (oceniamy opisy, treść postów i poważne podejście do klimatu, można rozdać tylko jeden talent)
Walka: (oceniamy każde pojedyncze starcie przygotowane przez prowadzącego wyprawę, można rozdać maksymalnie pięć talentów)

Pozyskiwanie przedmiotów

Wykonywanie wypraw generuje przychody w postaci pieniężnej, w postaci talentów, ale może także przynosić przychód w postaci pozyskiwania części zbroi, broni, jedzenia, stworzeń oraz przedmiotów fabularnych. Jest to także okazja do zdobycia trofeów za pomocą umiejętności myśliwskich, czy roślin za pośrednictwem umiejętności zielarskich. Z wyprawy również możemy pozyskać chowańce. Więcej o pozyskiwaniu przedmiotów przeczytasz tutaj. Pamiętaj, że każdy znaleziony przedmiot należy dopisać do ekwipunku w momencie jego podniesienia. Inaczej nie zostanie on uznany za posiadany przez Ciebie przedmiot.



Karta postaci

Kartę postaci edytujesz klikając w swój nick widoczny u góry strony wiki Marantu. Bardzo ważne jest byś uzupełnił kartę o posiadane przedmioty i nabyte umiejętności oraz specjalizacje. Po uzupełnieniu karty postaci skopiuj jej adres URL, a następnie wklej go w polu "Ekwipunek postaci:", który znajdziesz na naszym forum dyskusyjnym klikając na Profil->Modyfikuj profil->Profil Forum.

Jeśli nie uzupełnisz karty postaci, nie będziesz mógł brać uczestnictwa w wyprawach.



Mechanika walki

Walkę powinieneś rozpocząć od sprawdzenia kto ma pierwszeństwo ataku na terenie, na którym się znajdujesz. Masz to opisane w swoich jak i umiejętnościach przeciwnika.

  • Jeśli znajdujesz się na terenie, na którym przeciwnik ma pierwszeństwo ataku w opisie musisz uwzględnić jego atak jako pierwszy. Dopiero po sparowaniu jego ciosu, lub wykonaniu uniku jeśli parowanie nie wchodzi w grę możesz przystąpić do opisu swojego ataku.
  • Jeśli znajdujesz się na terenie, na którym posiadasz pierwszeństwo ataku, możesz rozpocząć post od opisu ataku na przeciwnika.
  • Jeśli walczysz z przeciwnikiem, który nie ma zdefiniowanego pierwszeństwa, i Ty również go nie masz o tym kto zaatakował pierwszy decyduje Prowadzący Wyprawę.

W poście opisującym walkę musisz zawrzeć dokładny opis tego jakie ciosy, w które miejsce na ciele przeciwnika zadajesz. Jeśli jesteś wyposażony w kilka broni dobrze byś napisał nazwę broni, którą aktualnie dobyłeś by stanąć do walki z przeciwnikiem.

W zależności od tego jaki posiadasz stopień zaawansowania danej specjalizacji walki możesz wykonać określoną liczbę finiszerów na post. Za finiszery uznajemy zabicie przeciwnika. W związku z tym posiadając specjalizację walki bronią sieczną w mieczu na poziomie [50%] po opisie walki będziesz mógł ją podsumować zabiciem jednego przeciwnika za pomocą oręża typu miecz. W przypadku bardziej rozwiniętej postaci ilość dostępnych dla Ciebie finiszerów wzrośnie. Możesz również posługiwać się kilkoma rodzajami broni wykorzystując więcej finiszerów w walce. Będziesz mógł wtedy opisywać zabicie więcej niż jednego przeciwnika na post.

  • Jeśli znasz podstawowe techniki walki bronią sieczną - miecz [50%] i podstawowe techniki walki bronią sieczną - sztylet [50%], oraz posiadasz w ekwipunku broń typu miecz i broń typu sztylet, to w poście z walką możesz zabić łącznie 2 przeciwników.
  • Pamiętaj jednak, że są to finiszery z dwóch różnych typów broni. Dlatego jednego z przeciwników należy wykończyć przy pomocy miecza, zaś drugiego przy pomocy sztyletu. Tyczy się to tylko śmiertelnego ciosu. Podczas walki ataki, kontry i bloki można używać w dowolnej ilości oraz kolejności.


  • Jeśli ostrość Twojej broni przewyższa wytrzymałość przeciwnika, możesz zadać mu cios, który zada obrażenia.
  • Jeśli obuch Twojej broni przewyższa wytrzymałość przeciwnika, możesz zadać mu cios, który zada obrażenia.


  • Jeśli ostrość przeciwnika przewyższa wytrzymałość Twojego odzienia, może on zadać Ci cios, który zada obrażenia.
  • Jeśli obuch przeciwnika przewyższa wytrzymałość Twojego odzienia, może on zadać Ci cios, który zada obrażenia.


W zależności od tego jakie posiadasz umiejętności magiczne możesz użyć określonej liczby inkantacji na post. Zaklęcia wymagają określonej liczby inkantacji aby je uaktywnić.

  • Domyślnie możesz użyć jednej mikstury na post.
  • Domyślnie możesz użyć jednej inkantacji na post ale tylko jeśli posiadasz umiejętność potencjał magiczny.