Aktualny dzień w Marancie: 22.03.2
Lapadocja

Z Forumowy system RPG Marant

Wersja Szymon (dyskusja | edycje) z dnia 19:45, 19 maj 2019

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Lapadocja.jpg

O lokacji

Średniej wielkości, malownicze miasteczko położone na południu gminy Lafos, oddalone o 17 kilometrów od miasta Tihios. Leży u stóp samotnej góry Eryte wznoszącej się na wysokość 954 m n.p.m. Historia miasta sięga czasów emigracji jaszczurzych uchodźców z terenów kontynentu targanego wojną. Jest to jedna z nielicznych osad założonych przez napływową ludność. Miasteczko, od samego początku, zostało otoczone grubym murem wzmocnionym blankami oraz basztami zlokalizowanymi w newralgicznych punktach obronnych. W późniejszych czasach targane wojną z buntownikami Wolfganga było oblegane oraz zdobyte w brutalny sposób dzięki skutecznej zasadzce. Przez walki, które toczyły się na terenie miasta, zniszczeniu uległa znaczna część zabytkowej starówki. W późniejszych latach, po tchórzliwej dezercji wojsk Wolfganga powróciło ponownie w jaszczurze dłonie. Do Lapadocji prowadzą cztery, główne trakty, dzięki któremu wyroby lokalne mogą trafiać w głąb wyspy. Miasteczko słynie z winnic oraz wina, które jest wytwarzane w tutejszych winnicach. Na południowym stoku Eryte wzniesiono zabudowania, tłocznie oraz zasadzono winorośla. Produkuje się tutaj także znaczące ilości skór przeznaczonych do tworzenia opancerzenia czy też stylowych butów. Miastem zarządza burmistrz spokrewniony z rodem Caved. Mieszkańcy miasta charakteryzują się niebywałym nabożeństwem ku czci boga Rashera. W centralnej części dzielnicy Zargonu wznosi się sanktuarium Rashera, do którego tłumnie pielgrzymują mieszkańcy miasta. O bezpieczeństwo mieszkańców oraz kupców dba Gwardia Ludowa miasta Tihios.

Winnice

Południowy stok góry Eryte skąpany jest przez dłuższy okres roku w promieniach słonecznych. Dzięki doskonałej glebie bogatej w próchnicę i minerały tutejsze winogrona posiadają specyficzną słodycz oraz doskonały kolor. Wyselekcjonowane kiście winogron w większości trafiają do miejscowych tłoczni, w których poddawane są procesowi tłoczenia, a uzyskiwany z tego procesu moszcz poddawany fermentacji. Wino leżakuje w dębowych beczkach, dzięki czemu nabiera specyficznego aromatu oraz dębowego posmaku. Odpowiednia ilość cukrów oraz drożdży sprawia, że wino posiada lekki i słodki posmak oraz wspaniały bukiet zapachów. Receptura Turkolu jest ściśle tajna. Jedynie nieliczni pracownicy winnicy są w jej posiadaniu.

Dzielnica rzemieślnicza

Wchodząc od północnej strony miasta trafiasz od razy do dzielnicy rzemieślniczej. Gęsto usiane budynki, często przypominające małe manufaktury, zaopatrują tutejszy rynek w najpotrzebniejsze produkty. To właśnie tutaj znajdują się zakłady garbarskie zajmujące się tworzeniem wysokiej jakości skór przeznaczonych do celów militarnych oraz obuwniczych. Surowe skóry pozyskiwane są z wołów hodowanych w okolicznych zagrodach. Odpowiednia dieta zwierząt oraz uwarunkowania fizyczne sprawiają, że ich skóra jest elastyczna oraz wytrzymała. Swąd dymu unoszący się z pobliskich kuźni nadaje specyficznego klimatu tej dzielnicy. Na ogół panuje tutaj miła i przyjemna atmosfera. Krocząc wąskimi uliczkami czujesz się nad wyraz bezpiecznie.


Zakład garbarski "Pod Wieprzkiem"

Zakład garbarski "Pod Wieprzkiem"

Przechodząc obok jednego z domów zauważasz umięśnionego elfa, który w pocie czoła zajmuje się oporządzeniem skór. Zapytany o to, co umie, odpowiada, że zajmuje się tym, co potrafi najlepiej czyli garbarstwem. Zainteresowany jego kunsztem zostajesz zaproszony do środka, gdzie pokrótce zostajesz zapoznany z całym procesem obróbki skór. Od termicznej obróbki aż po precyzyjne wykrawanie i przygotowywanie do transportu. Zauważasz dość spory ruch oraz ludzi zajętych przenoszeniem paczek do wozów ustawionych zaraz przed samym zakładem. Po krótkiej rozmowie i zaznajomieniem z całym procesem obróbki możesz podjąć kilku godzinną pracę. Chętnych rąk do pracy nigdy za wiele za to roboty zawsze pod dostatkiem.



Sklep kowalski "Mściwa Stal"

Sklep kowalski "Mściwa Stal"

Spacerując po dzielnicy rzemieślniczej twoją uwagę przykuwa skromnie wyglądający budynek mocno wyróżniający się z miejscowej zabudowy. Postanawiasz wejść do niego i zobaczyć, co się w nim znajduje. Po przekroczeniu progu twoim oczom ukazują się gabloty zapełnione różnorakim orężem wykutym w pobliskiej kuźni. Za ladą stoi krzepki niziołek zajęty polerowaniem nowo nabytych broni. Widząc z jakim poświęceniem angażuje się w wykonywaną pracę postanawiasz po cichu przyjrzeć się sklepowej wystawce. Srebrne szable, stalowe miecze i rapiery wykonane z niebieskiej rudy potrafią wprawić w zachwyt. Sprzedawca, dostrzegając twoją osobę, wychyla się zza lady rezygnując z dotychczasowego zajęcia i zaprasza do zapoznania z bogatą ofertą sklepu.



Dzielnica Zargonu

Dzielnica Zargonu

Dzielnica położona we wschodniej części miasta. Brukowane ulice, schludne, kolorowe domy, przyozdobione w oknach kwiatami, równo przystrzyżona trawa to tutaj widok jak najbardziej codzienny. To jedyna część miasta, która zachowała swą zabytkową zabudowę przed zbrodniczymi działaniami rebeliantów. Mieszkańcy starają się dbać o ład i porządek w turystycznej części miasta, która z czasem stała się jej wizytówką. W jej centralnym punkcie dzielnicy góruje zapierający dech w piersiach sanktuarium Rashera. Monumentalny, ciężki budynek został wzniesiony na wzgórzu, do którego prowadzi wybrukowana ulica zdobiona licznymi posągami ukazującymi bóstwo. Jest tutaj względnie bezpiecznie, za wyjątkiem miejscowej karczmy, w której zdarzają się różnorakie incydenty. Domy są wygodne, przytulne, wykonane w większości z drewna i kamienia, o które w Lapadocji nie trudno. Mieszkańców ciągle przybywa przez co jest to jedna z najszybciej rozrastających się dzielnic.

Starówka

Wizytówka miasta, miejsce, w którym przebywa największa śmietanka miasta. Oprócz zamożnych obywateli oraz rodów kupieckich można tutaj spotkać także przedstawicieli szlachty przybywających do miasta w celach biznesowych. Niegdyś słynąca z cudownych zabytków i rzeźb po trwających latami grabieżą i walkom została zniszczona i całkowicie spustoszona. Dopiero po kilkunastu latach została odbudowana według planów, które cudem się zachowały. Ratusz posiada wysoką wieżę, z której w wieczornej porze odgrywany jest hejnał słynący w całej gminie.


Plac wisielców

Plac wisielców, niewielki plac znajdujący się w centralnej części rynku, to tutaj właśnie wykonywane są kary. Zdrajcy czy bandyci przyłapani przez straż na gorącym uczynku są wieszani podczas publicznej egzekucji, drobni złodzieje zaś są chłostani na oczach zadowolonego tłumu. Mieszkańcy lubią takie brutalne przedstawienia lecz poprzez skuteczną działalność straży przestępstwo jest na niskim poziomie a takie okresowe wydarzenia należą do rzadkości.

Garnizon