Aktualny dzień w Marancie: 21.03.2
Rośliny oraz ich właściwości

Z Forumowy system RPG Marant

Opis

Znajdziesz tutaj ryciny ziół ich nazwy, miejsca ich występowania oraz okresy wegetacji. Dowiesz się o ich specyficznych właściwościach, poznasz zastosowanie roślin w rozległej dziedzinie alchemii.



Rośliny o właściwościach leczniczych

Nazwa: ziele lecznicze
Występowanie: lasy, łąki, pola
Opis: Roślina wieloletnia. Młode pędy pojawiające się na wiosnę, kwitnie w lecie. Wysokość 30-40 centymetrów. Łodyga cienka, żylasta. Liście pióropuszowate podłużne. Kwiaty w formie baldachimów.
Właściwości: Silne właściwości lecznicze.
Wykorzystanie: Wykorzystywane głównie jako substrat do produkcji wywarów leczniczych (mikstura leczenia ran 0,3l i 0,5l); stosowany w kremach i maściach.


Nazwa: brzuchowiec
Występowanie: lasy, łąki, pola.
Opis: Roślina trzyletnia. Młode pędy pojawiają się wiosną, w lecie następuje kwitnienie, owocowanie jesienią. Wysokość zależna od miejsca występowania od 20-30 cm. Łodyga cienka, krucha. Liście mięsiste, twarde. Kwiaty w kształcie małych dzwonów, owoce czerwone.
Właściwości: Silne właściwości stymulujące czynności życiowe oraz neutralizujące trucizny.
Wykorzystanie: Szczególnie często wykorzystywana łodyga, w związku z występowaniem w niej najobfitszych soków roślinnych, do produkcji mikstur i leków (większa mikstura leczenia ran 0,5l). Rzadziej wykorzystywane owoce, na które trzeba czekać do jesienie, chociaż są jedną z najlepszych neutralizatorów większości znanych trucizn (odtrutka 0,3l).



Rośliny o właściwościach magicznych

Nazwa: korzeń magiczny
Występowanie: zacienione tereny podmokłe, bagna, mokradła, jaskinie
Opis: Roślina wieloletnia, bulwiasta. Wysokość od 20 cm. Liście w zaniku, kwiaty o fluorescencyjnych liściach mieniących się jasnofioletową barwą. Korzeń bulwiasty, mięsisty i soczysty.
Właściwości: Dość silne właściwości magiczne, polegające na regeneracji ubytków energii magicznej i stabilizacji magicznej.
Wykorzystanie: Na skalę światową wykorzystywany korzeń magiczny, do produkcji mikstur odnowy magicznej (mikstura energii magicznej 0,3l i 0,5l).


Nazwa: turs
Występowanie: lasy, łąki
Opis: Roślina mięsista, wieloletnia, o grubej żylastej łodydze i grubych liściach. Rosnąca w porze letniej. Liście ułożone naprzeciwlegle spiralnie. Kwiaty usytuowane na górze pędu. Roślina lubi wilgotną glebę.
Właściwości: Silne właściwości regenerujące ubytek energii magicznej oraz stabilizujące mentalnie.
Wykorzystanie: Do produkcji mikstur i eliksirów wykorzystywane głównie liście i łodygi turusu (większa mikstura energii 0,5l).


Nazwa: słoneczny aloes
Występowanie: tereny górzyste, płaskowyże; podłoże silnie nasycone związkami azotu i amoniaku
Opis: Roślina wieloletnia, mięsista, rozłożysta. Wysokość do 15 centymetrów. Liście grube rozłożyste, soczyste. Kwiaty i nasiona w ostatnim 4 roku rozwoju w postaci kolby.
Właściwości: Silne właściwości magiczne, stymulujące energię magiczną.
Wykorzystywanie: W większości eliksirów stymulujących energię magiczną (zew magii 0,5l)


Nazwa: Ventepia
Występowanie: roślina bardzo rzadka, rosnąca dziko
Opis: Odmiana starostu górskiego, często z nim mylona. Wysokości do 1,5 metra, dwuletnia. Łodygi sztywne, smukłe. Liście karłowate. Kwiaty w dużych ilościach, o żółtych płatkach.
Właściwości: Silne właściwości energio-magiczne, polegające na pobudzaniu potencjału magicznego.
Wykorzystanie: Zastosowanie w wielu miksturach mających na celu rozbudzenie energii magicznej (zew magii 0,5l)


Nazwa: trupikorzeń
Występowanie: dziko rosnący na terenach wilgotnych
Opis: Roślina wieloletnia, sięgająca 2 metrów. Liście u podstawy duże, rozłożyste; u góry mniejsze, karłowate. Kwiaty w kształcie kolby, różowe.
Właściwości: Trujące, silnie osłabiające i halucynogenne. Osłabiają i poddają paraliżu większości funkcji życiowych i zmysłów. Wprowadzają w stan bliski agonii; właściwości pseudomagiczne.
Wykorzystanie: W większości eliksirów tworzących energię magiczną, zwiększających ją lub usuwających. Odurzony organizm jest całkowicie bezbronny. Jeden z podstawowych składników eliksiru zew magii (0,5l)


Nazwa: rumianek złoty
Występowanie: hodowany przy ingerencji człowieka; dziko praktycznie niespotykany
Opis: Roślina wysokości 15-20 cm. Liście w zaniku, łodygi pokryte woskiem. Kwiaty żółte.
Właściwości: Specyficzne właściwości magiczne, delikatnie uaktywniające energię magiczną.
Wykorzystanie: W większości suplement eliksirów i filtrów magicznych.



Rośliny o właściwościach wzmacniających

Nazwa: starost górski
Występowanie: górzyste zbocza, płaskowyże.
Opis: Roślina dwuletnia, krzewiasta. Wysokości do 1,5m. Wzrost pierwszego roku do metra, wykształcenie liści, w drugim roku wzrost o pół metra, wykształcenia kwiatów i nasion. Liście długie wrzecionowate. Łodygi rozgałęzione, szorstkie. Kwiaty delikatnej barwy.
Właściwości: Silne właściwości energetyczne; Związki zawarte w staroście górskim przyśpieszają i wzmacniają akcję serca, pracę mięśni oraz wywołują wydzielanie adrenaliny
Wykorzystanie: Starost górski zostaje wykorzystywany w medycynie przy zawale serce, osłabieniu, omdleniach. Zastosowanie w miksturach zwiększających wydolność fizyczną organizmu (mikstura sił witalnych 0,2l)


Nazwa: mandragora
Występowanie: żyzne, wilgotne gleby łąk.
Opis: Roślina wieloletnia, bulwiasta. Korzeń spichrzowy długości 15-20 centymetrów. Liście rozłożyste, owalne, podłużne. Kwiaty małe barwy białej lub żółtej. Owoce w postaci małych gron barwy pomarańczowej silnie trujące.
Właściwości: Bardzo silne właściwości stymulujące, podtrzymujące procesy życiowe; Właściwości magiczne bliżej nieokreślone.
Wykorzystanie: Korzeń mandragory - suplement wielu mikstury wywołujących natychmiastowe efekty (mikstura sił witalnych 0,2l)


Nazwa: hertherk
Występowanie: dziko żyjąca pasożytnicza roślina, rośnie na wysokich drzewach terenów wilgotnych i chłodnych
Opis: Roślina pasożytnicza o długich pędach, do kilku metrów długości. Pnąca. Liście wrzecionowate, krótkie. Owoce w formie małych czerwonych gron o własnościach silnie pobudzających.
Właściwości: Silnie pobudzająca roślina. Wywołuje gorączkę, pot, szybką i nierówną akcję serca, urywany oddech, silne halucynacje.
Wykorzystanie: Stosowana w niektórych miksturach przemiany, wykorzystujących dużą wydolność organizmu (mistura przemiany w raanara 0,3l, mikstura przemiany w dracona 0.3l).


Nazwa: wodorosty
Występowanie: tereny mokradeł, bagien; ciepłe jeziora; rzeki; morza i oceany.
Opis: Wielogatunkowe wodorosty; Różna długość, barwa. Z ogółu rośliny wieloletnie.
Właściwości: Rośliny o dużych zasobach wysokoenergetycznych substancji.
Wykorzystanie: Mikstury, eliksiry i filtry wspomagające wydolność organizmu; Zwłaszcza używane w miksturach przemiany (mikstura przemiany w raanara 0,3l; mikstura przemiany w dracona 0,3l).


Nazwa: krzyczące ziele
Występowanie: wilgotne lasy
Opis: Roślina jednoroczna o wysokości do metra. Liście grube, twarde. Kwiaty i owoce soczyste, grube.
Właściwości: Krzyczące ziele posiada właściwości osłabiające i jednocześnie lecznicze. Osłabiając organizm uodpornia go na niektóre z substancji występujących w naturze.
Wykorzystanie: W większości mikstur odpowiedzialnych za zwiększenie fizycznej wydolności organizmu, uodpornienie go na trucizny i chorobotwórcze substancje.


Nazwa: garidios.
Występowanie: wilgotne i słoneczne lasy tropikalne
Opis: Roślina wieloletnia, bulwiasta. Wysokości do 20-30 cm. Liście palczaste, wrzecionowate; kwiaty intensywnie żółtej barwy. Korzeń spichrzowy, twardy.
Właściwości: Ekstrakt głównie z korzenia poprawia w dużym stopniu układ nerwowy, wzmacniając wszystkie pięć zmysłów.
Wykorzystanie: Używany zwłaszcza w miksturach zwiększających wydolność fizyczno-mechaniczną organizmu.



Rośliny o właściwościach trujących

Nazwa: dziurawiec
Występowanie: dziko rosnący
Opis: Roślina jednoroczna wysokości do pół metra. Wzrost wczesną wiosną, liście i kwiaty z początkiem lata. Wytworzenie nasion jesienią. Roślina o żółtych kwiatach i drobnych płatkach. Często mylnie kojarzona ze szczawiem królewskim.
Właściwości: Roślina silnie trująca
Wykorzystanie: Wykorzystywana w produkcji trucizn i specyfików wywołujących silne osłabienie organizmu (trucizna z dziurawca 0,2l).


Nazwa: czarny bez
Występowanie: ciepłe klimaty; dziko rosnący
Opis: Krzew; liście niewielkie wrzecionowate. Kwiaty w formie baldachimów, białe, pierzaste. Owoce w gronach, małe, czarne.
Właściwości: Silnie trujące
Wykorzystanie: W większości znanych trucizn (trucizna z czarnego bzu 0,3l); Jako suplement wielu mikstur odpornościowych.