Aktualny dzień w Marancie: 28.03.2
Brudnopis Funerisa Venatio

Z Forumowy system RPG Marant

Lokacje Hesperos.jpg

O Lokacji

Hesperos jest portowym miastem położonym na zachodnim wybrzeżu wyspy Zuesh, marchii królestwa Valfden. Ze starokunańskiego, w wolnym tłumaczeniu, oznacza "Gwiazda Wieczorna". Młode miasto, lecz prężnie rozwijające się. Leży na cyplu, najbardziej na zachód wysuniętym punkcie całej wyspy, co stwarza idealne warunki do przyjmowania do swojego portu statków kursujących między wyspą, Valfden, kontynentem i Doral. Spotykają się tutaj kupcy ze wszystkich stron świata, przenikając się kulturami, wymieniając doświadczeniami i oczywiście sprzedając sobie przeróżne, często wykwintne towary. Tak zwany "Trzcinowy bazar" znany jest na całym świecie nie tylko ze względu na różnorodność towarów, ale głównie z tego, że każdy jeden kram wykonany jest z twardej trawy trzcinowej rosnącej tylko i wyłącznie na tej wyspie. Handlarze, by odróżnić się od konkurencji, barwią trzcinę na różne kolory, co sprawia, że otwarty niemalże całą dobę rynek mieni się wszystkimi kolorami tęczy, przyciągając swoim rozmachem i wykwintnym stylem. Tuż obok bazaru mieści się "Essora", bodajże najlepszy zajazd na wyspie. Pod względem możliwości przepływu towaru jest trzecim największym portem w tej części świata, ustępujący jedynie zatoce w Atusel i wielkiemu portowi wojennemu na północnym wybrzeżu marchii, w Funerze. Mimo iż samo miasto nie posiada długiej historii, jego dobra lokalizacja, napływ Valfdeńskich osadników i ogromne pieniądze włożone w rozwój sprawiły, że ośrodek ten szybko stał się konkurencyjny wobec stolicy na południowym-wschodzie, Kenin. Z czasem to właśnie do Hesperos, nie zniszczonego i wyludnionego przez wojnę ostatniego bastionu Kunańskiej cywilizacji zaczęli spływać wszelkiej maści artyści i rzemieślnicy wytwarzający przedmioty nie tylko użytkowe, ale i przede wszystkim piękne. W końcu otworzono tutaj drugą akademię sztuk pięknych, a przy niej najlepszą i bodajże najbardziej elitarną placówkę tkacką na świecie - manufakturę im. Evening Antarii. Swego rodzaju szkoła zawodowa zrzesza najlepszych specjalistów i artystów w dziedzinie mody i wytwarzania ubrań, dyktując nowe trendy i wyznaczając kierunki ubioru możnych tego świata.


Najważniejsze miejsca

Port Hesperos

Port_Hesperos

Basen portowy w Hesperos w pełnym słońcu mieni się niezliczoną ilością żagli, masztów, burt i gładką taflą połyskującej wody. Umiejscowiony w naturalnej, głębokiej zatoce, osłonięty jest od niszczycielskich sztormów i wielkich fal, które nadciągać mogą od strony otwartego morza. W samym porcie swoje miejsce mają, jak to w portach bywa, a zwłaszcza tak dużych, magazyny, składy, dźwigi, bazary, knajpy, burdele i inne, czasem nielegalne przybytki. Na każdym kroku spotyka się kupca, marynarza, albo prostytutkę. Kunańskie kobiety ze względu na swoją egzotyczną skądinąd urodę, są chętnie podkupywane przez wygłodniałych mężczyzn zawijających do miasta. Śmierdzi tutaj moczem, rybami, kiszoną kapustą i bazylią, która na Zuesh uważana jest za chwast. Jako pierwsze miejsce, które widzi podróżny przybywający na wyspę od tej strony morza, port wydaje się miejscem raczej zwyczajnym, niezbyt urodziwym, ale i też niekoniecznie nieprzyjaznym. Dopiero to, co dalej stanowi wizytówkę okolicy, przyciągając rzesze ludzi, elfów, Kunan czy przedstawicieli każdej jednej rozumnej rasy świata Marantu.

Trzcinowy bazar

Trzcinowy_bazar

Trzcinowy bazar jest jedną z wizytówek Hesperos. Zbudowany w centrum miasta, na największym brukowanym placu jaki wielu widziało. Gdzie by okiem nie sięgnąć, wszędzie znajdują się kolorowe kramy wszelkiej maści kupców wykonane z jednego tylko materiału - trzciny. Ta twarda trawa rosnąca w takiej odmianie tylko na Zuesh, idealnie nadaje się do tworzenia stelaży i konstrukcji pod układanie towarów wszelakich. Mnogość budulca, jego lekkość i wytrzymałość sprawiła, że kupcy chętnie zaczęli sięgać po ten właśnie materiał do wybudowania swoich straganów. W końcu stało się to niepisaną zasadą i każdy, kto chciał rozłożyć swoje wyroby na bazarze, robił to właśnie na trzcinowej konstrukcji. Żeby odróżnić się od innych sprzedawców, zaczęto malować kramy w różne kolory, przyozdabiać je plemiennymi, czy rodowymi herbami, dając tym samym prosty komunikat od kogo się określony towar kupuje. Kunanie preferują niebieski i błękity, Valfdeńczycy raczej zielenie, brązy i szarość, zaś kupcy z kontynentu stawiają się na żółty, czerwony i wszelkie ich odmiany. Idąc przez bazar może zakręcić się w głowie od ferii barw, ale i od mnogości towaru i panującego tutaj gwaru. Palące słońce szybko daje się we znaki, więc co chwila do klientów doskakują tak zwani Abbasowie, sprzedawcy niewielkich porcji wody. Oprócz dóbr materialnych, trzcinowy bazar oferuje również wszelakie informacje, masę plotek i wieści, będąc chyba nawet lepszym źródłem nowości ze świata niż nawet najbardziej portowa ze wszystkich portowych marynarskich spelun. W bezpośredniej bliskości targu znajduje się ponadto Essora, najlepszy i najdroższy zajazd w całym mieście.

Essora

"Essora" to nie tyle zajazd, co niemalże pałac, świetna restauracja i elitarny zamtuz w jednym. Umiejscowiony na granicy trzcinowego bazaru, zaraz obok błękitnych stoisk kunańskich jublierów, wznosi się na trzy piętra wzwyż, wyraźnie górując nad raczej dwupiętrowymi budynkami wokół i zdecydowanie niższymi straganami. Wykonana z żółtego kamienia konstrukcja idealnie wkomponowuje się w charakterystykę dzielnicy handlowej, gdzie najróżniejszy ludzie i nieludzie zarabiają na życie. A to, co zarobią, mogą wydać właśnie w Essorze. Przy wejściu do środka stoi dwóch rosłych orków, zielonych jak najzieleńsza trawa, z mocnymi szczękami i ramionami wielkości końskich ud. Gdy uznają, że warto jegomościa przepuścić, potencjalnemu klientowi w oczy rzuca się przepych. Skąpo odziane kelnerki od samego wejścia raczą przybyłych drinkami, zapraszają do stolików i oferują najlepsze specjały z całej wyspy. Ten przybytek niewątpliwej rozkoszy prowadzi człowiek, Klemens Muran. Z pochodzenia Valfdeńczyk, chociaż nigdy za ojczyzną nie tęsknił. Za odpowiednią opłatą udostępni jeden z kilku pokoi na piętrze, gdzie często załatwia się sprawy biznesowe, duże transakcje kupna i sprzedaży a także po prostu odpoczywa w luksusach. Gdy dopłaci się jeszcze więcej i zostanie się poleconym, można skorzystać z najwyższego piętra zajazdu, które oferuje niezapomniane przeżycia. W gronie skromnym, albo i niekoniecznie.

Akademia im. Evening Antarii

Akademia_Hesperos

Akademia powstawała od samego początku z rozmachem. Budowa gmachu pod kompleks uczelniany trwała chyba najkrócej w historii, a zapał miejscowych Kunan dało się dostrzec w każdym detalu ich pracy. Uniwersytet umiejscowiono w najbardziej rozrywkowej i najbarwniejszej dzielnicy miasta, gdzie przebywali wszelkiej maści artyści, którzy wyemigrowali tutaj z Kenin, zniszczonej przez wojnę stolicy marchii. Na miejscu szybko wykształciła się specyficzna subkultura artystyczna i inteligencka, która niejako sama dążyła do powstania drugiej na wyspie akademii. Szybko rozpoczęto dawać wykłady otwarte, najpierw na zaimprowizowanych spotkaniach na świeżym powietrzu a potem w specjalnie do tego oddany budynku. Poziom kulturalny miasta znacznie zyskał na tej inwestycji, co przełożyło się na zwiększenie liczby studentów odwiedzających miasto. Już po niedługim czasie z całej wyspy i nawet z samego Valfden do Hesperos zaczęli napływać studenci, którzy żądni wszelkich przygód, taniego wina i łatwego seksu bez skrępowań poczęli napływać do miasta. Akademia szybko rozrosła się do imponujących rozmiarów, napędzając wraz z trzcinowym bazarem kasy miejskich rajców i właścicieli wszelkich przybytków rozkoszy. Z inicjatywy szlachcianki Evening Antarii przy akademii powstała tkacka szkoła z prawdziwego zdarzenia. Profesjonalizm Valfdeńskich tkaczy i polot Kunańskich artystów spowodował, że to właśnie w Hesperos otworzono pierwszą szkołę zawodową o randze państwowej akademii. Dzięki innym pomysłom wspomnianej szlachetnej pani akademię zaczęto nazywać jej imieniem, co poskutkowało oficjalną ustawą rektoratu o nadaniu szkole tytułu Akademii Sztuk Pięknych im. Evening Antarii.


Najważniejsze Postacie

Właściciel Essory

Klemens_Muran
  • Imię: Klemens Muran
  • Płeć: mężczyzna
  • Rasa: człowiek
  • Mutacja: brak
  • Data urodzenia: nieznana
  • Lokalizacja: Hesperos
  • Status: Żywy

Tylon Birra pochodzi z Efehidonu. Uczył się u mistrzów browarnictwa ze stolicy Valfden, kształcąc się w rzemiośle pod okiem samego Andrzeja ze Spychowa, arcymistrza w produkcji złocistego trunku. Jego rodzina należy raczej do poważanych, szanowanych i majętniejszych klanów niziołków. Został wyłowiony przez barona Venatio i zakontraktowany przez niego do otworzenia i prowadzenia w jego imieniu nowo powstałego browaru w miejscowości Ysera na wschodnim wybrzeżu. Specjalista od mocnego portera i klarownego lagera, Tylon rozsławił się na całą wyspę swoimi wyrobami.

Piekarz

Krul_Morison
  • Imię: Krul Morison
  • Płeć: mężczyzna
  • Rasa: człowiek
  • Mutacja: brak
  • Data urodzenia: nieznana
  • Lokalizacja: Ysera
  • Status: Żywy

Krul Morison urodził się w pobliskim Utamin i tam pod opieką lokalnego piekarza od najmłodszych lat pobierał nauki w swoim obecnym fachu. Przykładał się do swojego zajęcia, polubił je bardzo i starał się tworzyć jak najlepsze pieczywo, za każdym razem. Zakochał się w córce miejscowego kupca, oczywiście ręki ukochanej nie otrzymał, więc wyszedł za córkę jednego z okolicznych farmerów. Była nieco mniej ładna, ale na szczęście troszkę głupsza, więc nie sprawiała żadnych problemów swojemu mężowi. Dochowali się dwójki synów. Gdy baron Funeris Venatio lokował nową wieś, przeniósł się tam z rodziną, otwierając piekarnię.

Sołtys

Alan_z_Raschet
  • Imię: Alan z Raschet
  • Płeć: mężczyzna
  • Rasa: człowiek
  • Mutacja: brak
  • Data urodzenia: nieznana
  • Lokalizacja: Ysera
  • Status: Żywy

Alan, jak wskazuje jego miano, pochodzi z gminy Raschet. Wychowywał się pod pokaźnymi murami królewskich oddziałów, które w końcu przemianowano na Bractwo Świtu. Syn raczej zamożnego kupca i miejscowej piękności, otrzymał odpowiednie wykształcenie pod okiem królewskich skrybów. Któregoś dnia poznał nieco młodszego od siebie rekruta Bractwa Świtu, Funerisa Venatio, z którym zawiązał znajomość. Poznawszy się na Alanie, będąc już baronem, Funeris zaproponował mu zarządzanie nowo powstałą wioską Ysera w gminie Utamin. Ożenił się z Natalią Mikołaj, panią przepiękną, lecz niezbyt wierną. Mieli dwójkę dzieci, podobno jedno nie było jego. Albo i żadne, różne opinie krążyły po okolicy. Wiadomo za to na pewno, że Alan nigdzie nie rusza się bez swojej fajki, którą otrzymał od samego Funerisa. Podobno została wykonana z kości demona.

Karczmarka

Barbara_Perroni
  • Imię: Barbara Perroni
  • Płeć: kobieta
  • Rasa: człowiek
  • Mutacja: brak
  • Data urodzenia: nieznana
  • Lokalizacja: Ysera
  • Status: Żywy

Barbara to baba jakich mało. Pochodzi stąd, czyli nikt nie wie dokładnie skąd. Jest to kobieta o wcale przyjemnej urodzie, długich włosach i pokaźnym, naprawdę pięknym biuście. Jest raczej markotna, nieprzyjemna wobec chamów i prostaków, prowadzi karczmę twardą i pewną ręką. Jej siła i stanowczość kłócą się z jej spokojnym wyrazem twarzy i ciągłym uśmiechem na twarzy. Miejscowi już dawno nauczyli się, żeby nie robić sobie z niej żartów, nie poklepywać i nie rzucać sprośnych żartów w jej stronę. Zawsze chętna do udzielenia jakiejś informacji, sprzedania czegoś, czy po prostu do zarobienia. W ten czy inny sposób.