Aktualny dzień w Marancie: 05.01.2
Prawo procesowe: Różnice pomiędzy wersjami

Z Forumowy system RPG Marant

Linia 3: Linia 3:
 
   
 
   
 
==Rozdział I: Naczelne zasady prawa==
 
==Rozdział I: Naczelne zasady prawa==
§1. Władzą sądownicza stara się działać zgodnie z naczelnymi zasadami prawa. Jeżeli nie jest możliwe ich dopełnienie, władza sądownicza w swej konieczności ogranicza je wyłącznie na poczet dobra państwowego, społecznego z uwzględnieniem sprawiedliwości społecznej.
+
'''§1.''' Władza sądownicza stara się działać zgodnie z naczelnymi zasadami prawa. Jeżeli nie jest możliwe ich dopełnienie, władza sądownicza w swej konieczności ogranicza je wyłącznie na poczet dobra państwowego, społecznego z uwzględnieniem sprawiedliwości społecznej, lub szeroko pojętego dobra wspólnego.
 
*Zasada sądowego wymiaru sprawiedliwości - sąd zapewnienia każdemu człowiekowi uprawnienia do przedstawienia swojej sprawy przed sądami.
 
*Zasada sądowego wymiaru sprawiedliwości - sąd zapewnienia każdemu człowiekowi uprawnienia do przedstawienia swojej sprawy przed sądami.
 
*Zasada niezależności sądów - sądy są władzą odrębną i niezależną od innych władz natomiast sędziowie w sprawach swego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji, ustawom oraz bezpośrednio i wyłącznie królowi.
 
*Zasada niezależności sądów - sądy są władzą odrębną i niezależną od innych władz natomiast sędziowie w sprawach swego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji, ustawom oraz bezpośrednio i wyłącznie królowi.
Linia 18: Linia 18:
  
 
==Rozdział II: Definicje kodeksowe==
 
==Rozdział II: Definicje kodeksowe==
[Zostanie spisane w momencie pojawienia się definicji, których społeczeństwo nie rozumie w sposób logicznego rozumowania, które wymaga konkretnej wiedzy z zakresu prawa]
+
'''§2.''' W niniejszej ustawie używa się niżej wymienionych pojęć w rozumieniu powszechnym jako:
 +
*Nieletni - osoba poniżej 15 roku życia pozostająca w zależności względem innej osoby (z tytułu opieki rodzicielskiej, najemnictwa lub kurateli)
 +
*Strona - poprzez stronę w postępowaniu uważa się zespół osób, które reprezentują stanowisko osoby pokrzywdzonego lub sprawcy (strona oskarżona i strona oskarżyciela).
 +
*[Zostanie spisane w momencie pojawienia się definicji, których społeczeństwo nie rozumie w sposób logicznego rozumowania, które wymaga konkretnej wiedzy z zakresu prawa]
 +
'''§3.''' Kodeks w rozumieniu ustawy prawo procesowe to zespół norm karnych zawartych w przepisach działu IX niniejszej ustawy.
  
  

Wersja z 22:45, 15 cze 2015

Spis treści

Dział I: Zasady ogólne

Niniejsza ustawa określa zasady funkcjonowania sądownictwa praktycznego, czyli kierunki pracy, formy jej sprawowania w pełnym obiegu procesowym. Jednak ustawa nie zobowiązuje sądownictwa do schematyzacji pracy względem niej. Wymieniane są możliwe działania przewidywane w szczegółowych postępowaniach, jednak sąd ma prawo ograniczyć je, zawęzić zgodnie z wymaganiami indywidualnymi danej sprawy. Ustawa w sposób szczególny traktuje o powiązaniach między władzą sądowniczą, a wykonawczą i ustawodawczą, nadając jednocześnie normy współpracy oraz normy wymuszeń na ustawodawstwie i wykonawstwie postanowień sądowych.

Rozdział I: Naczelne zasady prawa

§1. Władza sądownicza stara się działać zgodnie z naczelnymi zasadami prawa. Jeżeli nie jest możliwe ich dopełnienie, władza sądownicza w swej konieczności ogranicza je wyłącznie na poczet dobra państwowego, społecznego z uwzględnieniem sprawiedliwości społecznej, lub szeroko pojętego dobra wspólnego.

  • Zasada sądowego wymiaru sprawiedliwości - sąd zapewnienia każdemu człowiekowi uprawnienia do przedstawienia swojej sprawy przed sądami.
  • Zasada niezależności sądów - sądy są władzą odrębną i niezależną od innych władz natomiast sędziowie w sprawach swego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji, ustawom oraz bezpośrednio i wyłącznie królowi.
  • Zasada pogłębiania zaufania do organów państwowych - sąd prowadzi postępowanie w sposób budzący zaufanie jego uczestników oraz całej społeczności do organów państwowych.
  • Zasada dokonywania czynności przez organy - sąd w drodze postanowienia, orzeczenia, dyrektywy lub prośby ma prawo wymusić na organach władzy wykonawczej i ustawodawczej wykonanie czynności koniecznych dla doprowadzenia stanu sprawiedliwości i stanu zgodnego z konstytucją lub ustawami. Władza wykonawcza ani ustawodawcza nie może odmówić wykonani poleceń, jeżeli są one zdolne do wykonania takich działań.
  • Zasada badania i uwzględniania okoliczności zdarzenia - sądy oraz organy procesowe w oparciu o materiał dowodowy oraz wszelkie elementy sytuacyjne zajścia, uwzględnia okoliczności przemawiające na korzyść oskarżenia oraz na jego niekorzyść.
  • Zasada szybkości postępowania - sąd powinien działać i funkcjonować w sposób szybki i postępowy, zapewniać sprawność bez zbędnego zwlekania z zakończeniem postępowania.
  • Zasada domniemania niewinności - sąd nie może nazwać winnym publicznie osoby, przed zakończeniem całej procedury sądowej i wydania wyroku sądu.
  • Zasada swobodnej oceny dowodów - organy procesowe kształtują swój osąd na podstawie materiału dowodowego uwzględniając zasady logiki i poprawnego rozumowania.
  • Zasada samodzielności rozstrzygania sądowego - sędzia samodzielnie wydaje wyroki i dopełnia wszelkich czynności w celu dopełnienia i ich wykonania.
  • Zasada czynnego udziału stron w postępowaniu- sąd umożliwia stronom pozostającym w konflikcie na równy i czynny udział w całym postępowaniu.


Rozdział II: Definicje kodeksowe

§2. W niniejszej ustawie używa się niżej wymienionych pojęć w rozumieniu powszechnym jako:

  • Nieletni - osoba poniżej 15 roku życia pozostająca w zależności względem innej osoby (z tytułu opieki rodzicielskiej, najemnictwa lub kurateli)
  • Strona - poprzez stronę w postępowaniu uważa się zespół osób, które reprezentują stanowisko osoby pokrzywdzonego lub sprawcy (strona oskarżona i strona oskarżyciela).
  • [Zostanie spisane w momencie pojawienia się definicji, których społeczeństwo nie rozumie w sposób logicznego rozumowania, które wymaga konkretnej wiedzy z zakresu prawa]

§3. Kodeks w rozumieniu ustawy prawo procesowe to zespół norm karnych zawartych w przepisach działu IX niniejszej ustawy.


Dział II: Skład sadu i wszelkie funkcje sądowe

Rozdział I: Miejsce i czas podjęcia czynności

Rozdział II: Sędzia

Rozdział III: Pokrzywdzony

Rozdział IV: Oskarżyciel

Rzodział V: Podejrzany i Podejrzewany

Rozdział VI: Oskarżony

Rozdział VII: Obrońca i Pełnomocnik

Rozdział VIII: Świadek

Rozdział IX: Biegły sądowy, Tłumacz i Specjalista

Rozdział X: Przedstawicielstwo społeczne

Dział III: Czynności procesowe

Rozdział I: Postępowania przygotowawcze

Rozdział II: Postępowanie dowodowe

Rozdział III: Akt oskarżenia

Dział IV: Postępowanie w czasie czynności sądowych

Rozdział I: Odrzucenie aktu oskarżenia

Rozdział II: Doradztwo i poradnictwo sądowe

Rozdział III: Wszczęcie postępowania sądowego

Rozdział IV: Mediacje, Konsulatcje, Polubowne załatwianie sprawy

Rozdział V: Orzeczenia konstytucyjne

Rozdział VI: Trybunał stanu

Rozdział VII: Konwent seniorów

Dział V: Środki przymusu

Rozdział I: Zatrzymanie

Rozdział II: Doprowadzenie

Rozdział III: List gończy

Rozdział IV: List żelazny

Rozdział V: Kary porządkowe

Rozdział VI: Zarekwirowanie majątku

Dział VI: Środki karne

Dział VII: Postępowanie odwoławcze i wszelkie środki zaskarżenia

Rozdział I: Wyłączenie stron postępowania

Rozdział II: Apelacja

Rozdział III: Zażalenie

Rozdział IV: Wznowienie postępowania

Rozdział V: Kasacja kary

Dział VIII: Koszta sądowe i procesowe

Dział IX: Elementarne prawo karne wybranych przestępstw

Rozdział I: Warunki odpowiedzialności karnej

Rozdział II: Przestępstwa prywatne

Rozdział III: Przestępstwa publiczne

Rozdział IV: Przestępstwa funkcjonariuszy administracyjnych

Rozdział V: Przestępstwa społeczności innej narodowości

Rozdział VI: Przestępstwa międzynarodowe

Rozdział VII: Inne

Dział X: Postępowanie procesowe w czasie wojny