Aktualny dzień w Marancie: 29.03.2
Rośliny oraz ich właściwości

Z Forumowy system RPG Marant

Wersja Silion (dyskusja | edycje) z dnia 19:35, 18 sie 2016

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Opis

Znajdziesz tutaj ryciny ziół ich nazwy, miejsca ich występowania oraz okresy wegetacji. Dowiesz się o ich specyficznych właściwościach, poznasz zastosowanie roślin w rozległej dziedzinie alchemii.



Rośliny o właściwościach leczniczych

Ziele lecznicze

Nazwa: ziele lecznicze
Występowanie: lasy, łąki, pola
Opis: Roślina wieloletnia. Młode pędy pojawiające się na wiosnę, kwitnie w lecie. Wysokość 30-40 centymetrów. Łodyga cienka, żylasta. Liście pióropuszowate podłużne. Kwiaty w formie baldachimów.
Właściwości: Silne właściwości lecznicze.
Wykorzystanie: Wykorzystywane głównie jako substrat do produkcji wywarów leczniczych (mikstura leczenia ran 0,3l i 0,5l); stosowany w kremach i maściach.
Zbieractwo: do 15 roślin na 10 minut





Brzuchowiec

Nazwa: brzuchowiec
Występowanie: lasy, łąki, pola.
Opis: Roślina trzyletnia. Młode pędy pojawiają się wiosną, w lecie następuje kwitnienie, owocowanie jesienią. Wysokość zależna od miejsca występowania od 20-30 cm. Łodyga cienka, krucha. Liście mięsiste, twarde. Kwiaty w kształcie małych dzwonów, owoce czerwone.
Właściwości: Silne właściwości stymulujące czynności życiowe oraz neutralizujące trucizny.
Wykorzystanie: Szczególnie często wykorzystywana łodyga, w związku z występowaniem w niej najobfitszych soków roślinnych, do produkcji mikstur i leków (większa mikstura leczenia ran 0,5l). Rzadziej wykorzystywane owoce, na które trzeba czekać do jesienie, chociaż są jedną z najlepszych neutralizatorów większości znanych trucizn (odtrutka 0,3l).
Zbieractwo: do 2 roślin na 10 minut






Szept czasu

Nazwa: szept czasu
Występowanie: ruiny świątyń, miejsca nasiąknięte energią magiczną
Opis: Szept czasu jest rośliną dwuletnią, występującą tylko w słonecznych miejscach, które były poddane działaniu energii magicznej. W dojrzałej formie osiąga 30 centymetrów wysokości. Średniej długości łodygi utrzymuje czterny podłużne liście o kształcie sercowatym oraz dwa duże kielichowate, białe kwiaty, które po zapyleniu przekształcają się w fioletowo-pomarańczowe szyszki.
Właściwości: Szyszki szeptu czasu mają działanie neurotyczne, które pozwala na odblokowanie tych rejonów mózgu odpowiedzialnych za wspomnienia.
Wykorzystanie: Podstawowy składnik wszystkich mikstur odpowiedzialnych za zablokowanie wspomnień jak i ich odblokowanie.
Zbieractwo: do 1 rośliny na 60 minut






Mak leczniczy

Nazwa: mak leczniczy
Występowanie: pola i łąki
Opis: Są to rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny. Zawierają żółty lub biały sok mleczny oraz różnorodne alkaloidy, zwłaszcza opiaty. Rośliny zielne osiągające do 1,2 m wysokości. Rośnie od Veris do Atunus na terenach pół i łąk. Roślina o dużych, do 16 cm średnicy kwiatach, pojedyncze, na długich szypułkach. Pączki kwiatowe są zwieszone, przy otwieraniu się wyprostowują. Działki kielicha są dwie, rzadko trzy, szybko odpadają. Płatki zazwyczaj są 4, rzadko 6. Ich kolor jest zróżnicowany, zazwyczaj czerwony lub pomarańczowy, ale także w różnych barwach od białego poprzez różowy do ciemnopurpurowego, żółty, fioletowy. Pręcików jest wiele. Zalążnia jest górna, jednokomorowa, ale 3 do 18-krotna i odpowiednio tyle też razy przedzielona niezupełnymi przegrodami. Znamiona w postaci promieni na płasko rozpostartej lub wypukłej tarczy znamionowej osadzonej na zalążni. Owoce maku to wielonasienna torebka (tzw. makówka), przykryta trwałym, rzadko odpadającym wieczkiem z wyschniętego znamienia słupka. Pod wieczkiem torebka otwiera się otworami lub odwija łatkami odpowiednio do liczby owocolistków tworzących zalążnię (od 3 do 18). Nasiona są liczne.
Właściwości: Roślina mocno psychoaktywna
Wykorzystanie: Wykorzystywana do wytwarzania mleczka makowego, które wprowadzania w trans lub stan relaksacji. Wykorzystywane również jako substrat do produkcji naparów medycznych (napar z maku leczniczego 0,2l); stosowany w kremach i maściach.
Zbieractwo: do 60 roślin na 60 minut, do ekstrakcji 0,10ml mleczka makowego z 1 makówki potrzeba 20 minut





Rośliny o właściwościach magicznych

Korzeń magiczny

Nazwa: korzeń magiczny
Występowanie: zacienione tereny podmokłe, bagna, mokradła, jaskinie
Opis: Roślina wieloletnia, bulwiasta. Wysokość od 20 cm. Liście w zaniku, kwiaty o fluorescencyjnych liściach mieniących się jasnofioletową barwą. Korzeń bulwiasty, mięsisty i soczysty.
Właściwości: Dość silne właściwości magiczne, polegające na regeneracji ubytków energii magicznej i stabilizacji magicznej.
Wykorzystanie: Na skalę światową wykorzystywany korzeń magiczny, do produkcji mikstur odnowy magicznej (mikstura energii magicznej 0,3l i 0,5l).
Zbieractwo: do 12 roślin na 10 minut








Turs

Nazwa: turs
Występowanie: lasy, łąki
Opis: Roślina mięsista, wieloletnia, o grubej żylastej łodydze i grubych liściach. Rosnąca w porze letniej. Liście ułożone naprzeciwlegle spiralnie. Kwiaty usytuowane na górze pędu. Roślina lubi wilgotną glebę.
Właściwości: Silne właściwości regenerujące ubytek energii magicznej oraz stabilizujące mentalnie.
Wykorzystanie: Do produkcji mikstur i eliksirów wykorzystywane głównie liście i łodygi turusu (większa mikstura energii 0,5l).
Zbieractwo: do 15 roślin na 60 minut








Słoneczny aloes

Nazwa: słoneczny aloes
Występowanie: tereny górzyste, płaskowyże; podłoże silnie nasycone związkami azotu i amoniaku
Opis: Roślina wieloletnia, mięsista, rozłożysta. Wysokość do 15 centymetrów. Liście grube rozłożyste, soczyste. Kwiaty i nasiona w ostatnim 4 roku rozwoju w postaci kolby.
Właściwości: Silne właściwości magiczne, stymulujące energię magiczną.
Wykorzystywanie: W większości eliksirów stymulujących energię magiczną (zew magii 0,5l)
Zbieractwo: do 1 roślin na 2 godziny





Ventepia

Nazwa: Ventepia
Występowanie: roślina bardzo rzadka, rosnąca dziko
Opis: Odmiana starostu górskiego, często z nim mylona. Wysokości do 1,5 metra, dwuletnia. Łodygi sztywne, smukłe. Liście karłowate. Kwiaty w dużych ilościach, o żółtych płatkach.
Właściwości: Silne właściwości energio-magiczne, polegające na pobudzaniu potencjału magicznego.
Wykorzystanie: Zastosowanie w wielu miksturach mających na celu rozbudzenie energii magicznej (zew magii 0,5l)
Zbieractwo: do 1 rośliny na 4 godziny








Trupikorzeń

Nazwa: trupikorzeń
Występowanie: dziko rosnący na terenach wilgotnych
Opis: Roślina wieloletnia, sięgająca 2 metrów. Liście u podstawy duże, rozłożyste; u góry mniejsze, karłowate. Kwiaty w kształcie kolby, różowe.
Właściwości: Trujące, silnie osłabiające i halucynogenne. Osłabiają i poddają paraliżu większości funkcji życiowych i zmysłów. Wprowadzają w stan bliski agonii; właściwości pseudomagiczne.
Wykorzystanie: W większości eliksirów tworzących energię magiczną, zwiększających ją lub usuwających. Odurzony organizm jest całkowicie bezbronny. Jeden z podstawowych składników eliksiru zew magii (0,5l)
Zbieractwo: do 3 roślin na 2 godziny








Rumianek złoty

Nazwa: rumianek złoty
Występowanie: hodowany przy ingerencji człowieka; dziko praktycznie niespotykany
Opis: Roślina wysokości 15-20 cm. Liście w zaniku, łodygi pokryte woskiem. Kwiaty żółte.
Właściwości: Specyficzne właściwości magiczne, delikatnie uaktywniające energię magiczną.
Wykorzystanie: W większości suplement eliksirów i filtrów magicznych.
Zbieractwo: w hodowli zbierany dowolnie, dziko do 1 rośliny na 24 godziny










Rośliny o właściwościach wzmacniających

Starost górski

Nazwa: starost górski
Występowanie: górzyste zbocza, płaskowyże.
Opis: Roślina dwuletnia, krzewiasta. Wysokości do 1,5m. Wzrost pierwszego roku do metra, wykształcenie liści, w drugim roku wzrost o pół metra, wykształcenia kwiatów i nasion. Liście długie wrzecionowate. Łodygi rozgałęzione, szorstkie. Kwiaty delikatnej barwy.
Właściwości: Silne właściwości energetyczne; Związki zawarte w staroście górskim przyśpieszają i wzmacniają akcję serca, pracę mięśni oraz wywołują wydzielanie adrenaliny
Wykorzystanie: Starost górski zostaje wykorzystywany w medycynie przy zawale serce, osłabieniu, omdleniach. Zastosowanie w miksturach zwiększających wydolność fizyczną organizmu (mikstura sił witalnych 0,2l)
Zbieractwo: do 20 roślin na 60 minut





Mandragora

Nazwa: mandragora
Występowanie: żyzne, wilgotne gleby łąk.
Opis: Roślina wieloletnia, bulwiasta. Korzeń spichrzowy długości 15-20 centymetrów. Liście rozłożyste, owalne, podłużne. Kwiaty małe barwy białej lub żółtej. Owoce w postaci małych gron barwy pomarańczowej silnie trujące.
Właściwości: Bardzo silne właściwości stymulujące, podtrzymujące procesy życiowe; Właściwości magiczne bliżej nieokreślone.
Wykorzystanie: Korzeń mandragory - suplement wielu mikstury wywołujących natychmiastowe efekty (mikstura sił witalnych 0,2l)
Zbieractwo: do 15 roślin na 60 minut






Hertherk

Nazwa: hertherk
Występowanie: dziko żyjąca pasożytnicza roślina, rośnie na wysokich drzewach terenów wilgotnych i chłodnych
Opis: Roślina pasożytnicza o długich pędach, do kilku metrów długości. Pnąca. Liście wrzecionowate, krótkie. Owoce w formie małych czerwonych gron o własnościach silnie pobudzających.
Właściwości: Silnie pobudzająca roślina. Wywołuje gorączkę, pot, szybką i nierówną akcję serca, urywany oddech, silne halucynacje.
Wykorzystanie: Stosowana w niektórych miksturach przemiany, wykorzystujących dużą wydolność organizmu (mistura przemiany w raanara 0,3l, mikstura przemiany w dracona 0.3l).
Zbieractwo: do 5 roślin na 8 godzin







Wodorosty

Nazwa: wodorosty
Występowanie: tereny mokradeł, bagien; ciepłe jeziora; rzeki; morza i oceany.
Opis: Wielogatunkowe wodorosty; Różna długość, barwa. Z ogółu rośliny wieloletnie.
Właściwości: Rośliny o dużych zasobach wysokoenergetycznych substancji.
Wykorzystanie: Mikstury, eliksiry i filtry wspomagające wydolność organizmu; Zwłaszcza używane w miksturach przemiany (mikstura przemiany w raanara 0,3l; mikstura przemiany w dracona 0,3l).
Zbieractwo: do 30 roślin na 15 minut





Krzyczące ziele

Nazwa: krzyczące ziele
Występowanie: wilgotne lasy
Opis: Roślina jednoroczna o wysokości do metra. Liście grube, twarde. Kwiaty i owoce soczyste, grube.
Właściwości: Krzyczące ziele posiada właściwości osłabiające i jednocześnie lecznicze. Osłabiając organizm uodpornia go na niektóre z substancji występujących w naturze.
Wykorzystanie: W większości mikstur odpowiedzialnych za zwiększenie fizycznej wydolności organizmu, uodpornienie go na trucizny i chorobotwórcze substancje.
Zbieractwo: do 1 rośliny na 3 godziny








Garidios

Nazwa: garidios
Występowanie: wilgotne i słoneczne lasy tropikalne
Opis: Roślina wieloletnia, bulwiasta. Wysokości do 20-30 cm. Liście palczaste, wrzecionowate; kwiaty intensywnie żółtej barwy. Korzeń spichrzowy, twardy.
Właściwości: Ekstrakt głównie z korzenia poprawia w dużym stopniu układ nerwowy, wzmacniając wszystkie pięć zmysłów.
Wykorzystanie: Używany zwłaszcza w miksturach zwiększających wydolność fizyczno-mechaniczną organizmu.
Zbieractwo: do 5 roślin na 60 minut










Rośliny o właściwościach trujących

Dziurawiec

Nazwa: dziurawiec
Występowanie: dziko rosnący
Opis: Roślina jednoroczna wysokości do pół metra. Wzrost wczesną wiosną, liście i kwiaty z początkiem lata. Wytworzenie nasion jesienią. Roślina o żółtych kwiatach i drobnych płatkach. Często mylnie kojarzona ze szczawiem królewskim.
Właściwości: Roślina silnie trująca
Wykorzystanie: Wykorzystywana w produkcji trucizn i specyfików wywołujących silne osłabienie organizmu (trucizna z dziurawca 0,2l).
Zbieractwo: do 10 roślin na 60 minut







Czarny bez

Nazwa: czarny bez
Występowanie: ciepłe klimaty; dziko rosnący
Opis: Krzew; liście niewielkie wrzecionowate. Kwiaty w formie baldachimów, białe, pierzaste. Owoce w gronach, małe, czarne.
Właściwości: Silnie trujące
Wykorzystanie: W większości znanych trucizn (trucizna z czarnego bzu 0,3l); Jako suplement wielu mikstur odpornościowych.
Zbieractwo: do 10 roślin na 60 minut










Rośliny o właściwościach psychoaktywnych

Bagienne ziele

Nazwa: bagienne ziele
Występowanie: bagna i mokradła
Opis: Roślina jednoroczna wysokości do 30 centymetrów. Rośnie przez cały rok na terenach wilgotnych. Roślina o białych kwiatach z drobnymi płatkami o postrzępionych liściach układających się w pięcioramienną gwiazdę. Często mylnie kojarzona ze zwyczajnymi chwastami, których pełno na bagnach.
Właściwości: Roślina średnio psychoaktywna
Wykorzystanie: Wykorzystywana do wprowadzania w trans lub stan relaksacji, pali się jej ususzone kwiaty i liście.
Zbieractwo: do 2 roślin na 60 minut








Chobzu

Nazwa: chobzu
Występowanie: pola i łąki
Opis: Krzew dorastający do wysokości 2-3 m. Liście pojedyncze, cienkie, odwrotnie jajowate lub podłużnie jajowate, całobrzegie. Pachną herbatą. Kwiaty małe, zebrane po kilka w kątach liści, 5-krotne: korona kwiatu białożółta, składająca się z 5 płatków. Pręcików 10, słupek 1 o zalążni trójkomorowej. Owocem są czerwone jagody.
Właściwości: Roślina mocno psychoaktywna i pobudzająca
Wykorzystanie: Wykorzystywany do wytwarzania proszku chobzu, który wykorzystywany jest w alchemii i często łączony z kryształkami płynnej, błękitnej rudy.
Zbieractwo: do 1 krzewu na 60 minut, na krzew składa się od 5 do 15 kg liści