Aktualny dzień w Marancie: 21.01.33
Zielarstwo

Z Forumowy system RPG Marant

Atlas ziół

Zielarstwo jest nauką o magicznych roślinach i grzybach, wliczając w to opiekę nad nimi i wykorzystanie ich fascynujących możliwości. Niektóre magiczne rośliny są ważnymi składnikami eliksirów i wywarów inne natomiast same z siebie mają niezwykłe właściwości. Atlas ziół to bogato ilustrowany wolumin zawiera opisy wszelkich ziół i roślin wykorzystywanych przez alchemików i zielarzy. Każda z pozycji zawiera opis, który jest zbiorem ogólnych informacji o danej roślinie takich jaki np. jej wygląd, miejsce występowania (szczególnie przydatne gdy zamierzamy poszukiwać danych roślin), właściwości dzięki którym możemy określić jaką specyfikę posiada dane zioło oraz wykorzystywanie, przydatne informacje dla każdego młodego alchemika.
Ciągle poznajemy nowe rośliny toteż atlas ten będzie sukcesywnie uzupełniany o kolejne strony.

Brzuchowiec

Brzuchowiec


Nazwa: Brzuchowiec
Występowanie: lasy liściaste, łąki, pola
Opis: Roślina trzyletnia. Młode pędy pojawiają się wczesną Veris by zakwitnąć gdy nadejdą pierwsze dni ciepłego Astas, kwiaty kwitną aż do Atusus kiedy to zawiązują się niewielkie czerwone owoce brzuchowca. Wysokość rośliny zależna jest od miejsca występowania ale bardzo rzadko przekracza ona 25 cm wysokości. Łodyga jest bardzo cienka i wyjątkowo krucha w przeciwieństwie do dwóch liści, które są twarde, grube i mięsiste Kwiaty brzuchowca przybierają kształt bardzo małych dzwoneczków wydzielając bardzo miły zapach. Występujące dużo później owoce są czerwone a w ich wnętrzu znajdują się dwa nasionka.
Właściwości: Brzuchowiec wykazuje silne właściwości stymulujące czynności życiowe oraz neutralizujące trucizny.
Wykorzystanie: W alchemii najczęściej wykorzystuje się łodygę, a właściwie jej dolną, podziemną część. Występujące w niej soków służą przede wszystkim do produkcji mikstur i leków (Większa mikstura leczenia ran 0,5l). Pozyskiwane z owoców są jednymi z najlepszych neutralizatorów większości znanych trucizn (Odtrutka 0,3l). Z kwiatów brzuchowca wyrabia się wody kwiatowe i perfumy osiągające zawrotne ceny na rynkach odległych krajów, szczególnie Ishgaru.

Czarny bez

Czarny bez


Nazwa: Czarny bez
Występowanie: lasy liściaste
Opis: Czarny bez jest krzewem dorastającym do sporych rozmiarów. Jeszcze niedawno ten gatunek był bliski wyginięcia lecz dzięki leśnym elfom i druidom udało się rozwinąć jego populację na południowym krańcu wyspy. Krzew ten posiada długie i proste łodygi, które dzięki temu, że są puste w środku wytrzymują mocne powiewy wiatru i są odporne na złamania. Listowie krzewu jest bardzo gęste. Liście wyrastają na odrostach łodyg w kępkach po 5-6 sztuk. Czarny bez zakwita pod koniec Veris by wydać czarne owoce w połowie Astas. Owoce są bardzo chętnie zjadane przez zwierzęta i ptaki.
Właściwości: Czarny bez jest niezwykłą rośliną. Jego kwiaty i liście w pierwszej fazie wzrostu (Veris) są wyjątkowo trujące, by już pod koniec Astas stać się zupełnie niegroźnym pokarmem dla wielu zwierząt. Jedna z teorii mówi, że ma to na celu zabezpieczeniu krzewu przed szkodnikami żerującymi na rozwijających się liściach i kwiatach, a później gdy toksyny znikają zwierzęta i ptaki zjadające nasiona przyczyniają się do rozsiewania nasion. Owoce mają ponadto składniki poprawiające odporność na choroby.
Wykorzystanie: Liście i kwiaty wykorzystywane są do produkcji trucizn (Trucizna z Czarnego bzu 0,3l). Owoce są suplementem mikstur powodujących czasowe mutacje skóry np. stwardnienia naskórka, przez co staje się ona bardzo wytrzymała. (Mikstura dębowej skóry 0,2l)

Dziurawiec

Dziurawiec


Nazwa: Dziurawiec
Występowanie: łąki, pola
Opis: Jest to jednoroczna roślina dorastająca do 50 cm wysokości. Wzrost wczesną Veris, kwitnienie w pierwszych dniach Astas. Kwiaty przekwitają kilka dni przed przesileniem Atunus odkrywając dojrzałe nasiona. Roślina ta zazwyczaj rośnie w kępach po 5-7 sztuk. Wytwarza cienką łodygę od której dochodzą promieniste odrosty z niewielkimi, podłużnymi liśćmi. Koronę rośliny tworzą żółte kwiatostany z drobnymi żółtymi płatkami. Liczba kwiatów wytwarzanych przez jedną roślinę to zazwyczaj 10-15. Dziurawiec jest często mylnie kojarzona ze szczawiem królewskim, a trzeba zaznaczyć, że takie pomyłki są bardzo groźne gdyż zjedzenie dziurawca powoduje zatrucie wywołujące wymioty i biegunkę. (szczególnie trujący jest korzeń) .
Właściwości: Roślina trująca, szczególnie niebezpieczny jest sok wyciśnięty z korzenia.
Wykorzystanie: Dziurawiec wykorzystuje się w produkcji trucizn i wywarów wywołujących silne osłabienie organizmu. (Trucizna 0,2l)

Garidios

Garidios


Nazwa: Garidios
Występowanie: Wilgotne lasy tropikalne
Opis: Garidios to osiągająca około 40 cm wysokości roślina wieloletnia dość powszechnie występująca w wilgotnych lasach tropikalnych. Z bulwiastego korzenia wyrasta jedna lub dwie główne łodygi, z których z kolei odrastają palczaste liście przypominające wachlarze. Wielki kwiatostan składa się z kilkunastu mniejszych kwiatów barwy żółtej, fioletowej, czerwonej bądź różowej. Kwiaty cechuje charakterystyczny zapach miodu po którym to najłatwiej rozpoznać tę roślinę
Właściwości: Garidios poszukiwany jest głównie dla bulwiastego korzenia gdyż pozyskany z niego ekstrakt wzmacnia i wyostrza w dużym stopniu układ nerwowy, wzmacniając jednocześnie wszystkie pięć zmysłów.
Wykorzystanie: Garidios używany jest zwykle w miksturach i wywarach wzmacniających i wyostrzających zmysły.Hertherk

Hertherk


Nazwa: Hertherk
Występowanie: lasy liściaste, lasy iglaste, mokradła
Opis: Hertherk jest rośliną pasożytniczą o długich, sięgających kilku metrów pędach, którymi oplata drzewo na którym pasożytuje. Łodyga tej rośliny jest bardzo krótka i zdrewniała wrastająca w pień drzewa z którego soków czerpie korzyści. Wrzecionowate, krótkie liście występują w kępkach rosnących w sporych odstępach. W każdej takiej kępce znajduje się jeden kwiatostan, w którego skład wchodzi około 7 kwiatów. Same kwiaty to 5 płatkowe dzwonki z wyraźnie odznaczającymi się pręcikami wewnątrz kielicha. Po przekwitnięciu opadające płatki odkrywają zielone owoce, które przez jakiś czas dojrzewają nabierając krwawej, czerwonej barwy.
Właściwości: Hertherk sam w sobie jest niegroźny, lecz jego małe czerwone owoce wykazują właściwości silnie pobudzające. Spożycie owocu wywołuje gorączkę, obwite pocenie, przyśpiesza akcję serca, która staje się strasznie nierówna, oddechy stają się szybkie i urywane. Jest to też roślina silnie halucynogenna więc nieszczęśnik, który zażył hertherk bardzo często ma omamy zarówno wzrokowe jak i słuchowe.
Wykorzystanie: Roślina ta była stosowana w niektórych miksturach przemiany. (Mistura przemiany w Raanara 0,3l, mikstura przemiany w Dracona 0.3l).

Korzeń magiczny

Korzeń magiczny


Nazwa: Korzeń magiczny
Występowanie: zacienione tereny podmokłe, bagna, mokradła, jaskinie.
Opis: Korzeń magiczny to wieloletnia roślina bulwiasta lubująca się w środowiskach o bardzo wilgotnej, wręcz bagnistej glebie. Ta osiągająca około 20 cm wysokości roślina jest bardzo wrażliwa na promienie słoneczne toteż nigdy nie napotkamy jej na otwartym terenie. Okres wegetacyjny tych roślin nie jest dokładnie określony gdyż roślina w zależności od miejsca występowania może pojawiać się w dowolnej porze roku. Główną częścią tej rośliny jest bulwiasty korzeń, toteż liście i kwiaty są raczej skarłowaciałe. Płatki kwiatów bogate w barwniki fluorescencyjne sprawiają, że roślina świeci w ciemnościach mieniąc się jasnofioletową barwą.
Właściwości: Jak sama nazwa wskazuje korzeń magiczny wykazuje silne właściwości magiczne. Sok wyciśnięty z korzenia po odpowiedniej obróbce sprzyja szybkiej regeneracji i stabilizacji ubytków energii magicznej.
Wykorzystanie: Korzeń magiczny wykorzystuje się przede wszystkim w wywarach pozwalających magom na szybkie uzupełnienie ubytków energii magicznej. (Mikstura energii magicznej 0,3l i 0,5l).

Krzyczące ziele

Krzyczące ziele


Nazwa: Krzyczące ziele
Występowanie: lasy wilgotne
Opis: Krzyczące ziele jest jednoroczną rośliną dosyć pospolicie występującą w ciepłych lasach o dużej wilgotności powietrza i gleby. Dorasta do wysokości około metra. Z niezbyt grubej ale prostej łodygi wyrastają twarde, grube liście naprzemiennie odrastające od łodygi. Pięknie pachnące różowe kwiaty mają kształt dzwonków.
Właściwości: Krzyczące ziele posiada właściwości osłabiające i jednocześnie lecznicze. Osłabiając organizm uodpornia go na niektóre z substancji występujących w naturze.
Wykorzystanie: W większości mikstur odpowiedzialnych za zwiększenie fizycznej wydolności organizmu, uodpornienie go na trucizny i chorobotwórcze substancje.
Mandragora

Mandragora


Nazwa: Mandragora
Występowanie: podmokłe łąki
Opis: Mandragora jest bardzo specyficzną rośliną, o której słyszał prawdopodobnie każdy. Ta wieloletnia roślina o sporych blaszkowatych liściach owiana jest legendą z powodu niezwykłego korzenia. Według legendy przypominający ludzką sylwetkę korzeń podczas wyrywania z ziemi miał wydawać z siebie straszliwy krzyk, zabijający tego, kto odważył się zakłócić spokój rośliny. Jest to oczywiście zwykła bajka i mimo, że ten spichrzowy korzeń o długości około 20 cm rzeczywiście z wyglądu przypomina człowieka to nie wykazuje, żadnych właściwości magicznych. Prawdopodobnie legenda o tajemniczych śmierciach poszukiwaczy mandragor związana jest z zachęcająco wyglądającymi owoców tejże rośliny. Zjedzenie chociaż jednego z tych małych pomarańczowych owoców skutkuje śmiercią gdyż są one silnie trujące.
Właściwości: Korzeń rośliny zawiera enzymy stymulujące i wzmacniające procesy i funkcje życiowe. Owoce zawierają jedne z najmocniejszych toksyn świata roślin. (toksyczność porównywalna z jadem mombaka)
Wykorzystanie: Korzeń jest suplementem wielu mikstur zwiększających wydolność fizyczną organizmu. (Mikstura sił witalnych 0,2l) Owoce mogą służyć do produkcji trucizn.

Purchawka ognista

Purchawka ognista


Nazwa: Purchawka ognista
Występowanie: lasy iglaste
Opis: Purchawka ognista to rzadko spotykany kulisty grzyb lubujący się w glebach lasów iglastych. Purchawki te rosną tuż przy ściółce lub co est częstsze pod nią, przez co jeszcze trudniej je znaleźć. Jedyną pomocną rzeczą jest wydzielany przez nie zapach wód siarkowych, co doświadczonemu zielarzowi pomaga w dokładnym określeniu gdzie znajduje się ten grzyb.
Właściwości: Nie wykazuje właściwości magicznych, jej miąższ bogaty jest w związki siarkowe.
Wykorzystanie: Grzyb jest używany w nielicznych eliksirach, które wymagają użycia siarki. Związki w nim zawarte bardzo dobrze ją absorbują wzmacniając jej działanie. (Grzmot 0,2l)


Rumianek złoty

Rumianek złoty


Nazwa: Rumianek złoty
Występowanie: ---
Opis: Rumianek złoty jest ginącą rośliną rosnącą niegdyś na wyspie Marant. Na Valfden można go spotkać jedynie w ogrodach Gildii Magów gdzie prowadzone są próby reprodukcji tego gatunku roślin. Rumianek wyrasta z cienkiego korzenia i tuż po wykiełkowaniu rozdziela się na dwie łodygi. Niższa posiada kwiatostan męski, wyższa żeński. Liście rumianku są skarłowaciałe i występują tylko w formie cienkich nitek pokrytych woskowatą substancją. Rumianek kwitnie tylko przez jeden tydzień w roku. Rozpoczynając kwitnienie w dzień przesilenia Astas.
Właściwości: Rumianek posiada specyficzne właściwości magiczne, uaktywniające się po kontakcie z energią magiczną.
Wykorzystanie: Wykorzystywany jako główny suplement eliksirów i filtrów magicznych.
Słoneczny aloes

Słoneczny aloes


Nazwa: Słoneczny aloes
Występowanie: góry, płaskowyże
Opis: Słoneczny aloes jest to bardzo rzadko spotykana wieloletnia roślina o rozetkowato ułożonych liściach. Roślina ta dorasta do około 15 cm gdyż praktycznie wcale nie posiada łodygi. Ząbkowane, twarde liście pokryte są woskowatym nalotem chroniącym roślinę przed wahaniami temperatur. Kwiaty i nasiona pojawiają się średnio co 4 lata, a sam kwiatostan ma postać 15 centymetrowej brązowo-złotej kolby.
Właściwości: Biały, przypominający mleko sok z liści aloesu wykazuje silne właściwości magiczne.
Wykorzystywanie: Z racji tego, że jest to roślina niezwykle rzadko spotykana, jedynymi eliksirami jakie wykonuje się z słonecznego aloesu są te stymulujące energię magiczną. (Zew Magii 0,5l)

Starost górski

Starost górski


Nazwa: Starost górski
Występowanie: zbocza gór, płaskowyże
Opis: Starost górski jest to krzewiasta roślina dwuletnia osiągająca wysokość do 1,5m. Pierwszego roku następuje wzrost (ok.1m) i wykształcenie liści by w roku drugim zakwitnąć i wydać nasiona. Z głównego korzenia wyrasta kilka rozgałęzionych łodyg o szorstkiej strukturze. Wrzecionowate liście tej rośliny są ząbkowane i bardzo długie a pokrywająca je woskowata wydzielina pełni funkcję ochronną przed zimnem. Kwiaty delikatnej barwy wytrzymują nawet wysokie mrozy a po przekwitnięciu opadają pozostawiając zamkniętą saszetkę zawierającą dojrzewające nasiona.
Właściwości: Starost wykazuje silne właściwości energetyczne i pobudzająca a zawarte w nim związki przyśpieszają i wzmacniają akcję serca oraz pracę pozostałych mięśni. Zażycie starostu wywołuje również wydzielanie adrenaliny, która dodatkowo wzmacnia jego właściwości.
Wykorzystanie: Starost górski wykorzystywany jest w medycynie przy zawałach serce, osłabieniu, omdleniach. Stosuje się go również w miksturach zwiększających wydolność fizyczną organizmu. (Mikstura sił witalnych 0,2l)

Trupikorzeń

Trupikorzeń


Nazwa: Trupikorzeń
Występowanie: tereny wilgotne, bagna, mokradła
Opis: Trupikorzeń jest wieloletnią rośliną pospolicie występującą na terenach bagien czy mokradeł. Dorasta do około 2 metrów wysokości. Liście znajdujące się przy samej ziemi mają kształt wielkich owalnych wachlarzy promieniście odchodzących od łodygi kilka centymetrów nad glebą. Łodyga jest jednocześnie kwiatostanem. Bladoróżowe kwiaty skupione na samym szczycie po przekwitnięciu odpadają, co u starszych roślin sprawia, że kwiatostan przypomina głowę nabitą na pal.
Właściwości: Trupikorzeń jest trującą, silnie osłabiającą i halucynogenną rośliną. Spożycie nawet niewielkiej ilości rośliny powoduje osłabienie i paraliż większości funkcji życiowych i zmysłów, wprowadzając tym samym w stan bliski agonii. Trupikorzeń posiada też właściwości pseudomagiczne. Wysuszone i utarte na drobny proch kwiatostany są stosowane jak narkotyk powodujący silne halucynacje, które ustępują średnio po 4 godzinach.
Wykorzystanie: Roślina ta stosowana jest do produkcji większości eliksirów tworzących energię magiczną, zwiększających ją lub usuwających. Odurzony organizm staje się całkowicie bezbronny. (Zew Magii 0,5l)

Turs

Turs


Nazwa: Turs
Występowanie: lasy liściaste, podmokłe łąki
Opis: Turs jest jednoroczną rośliną pospolicie występującą zarówno na Valfden jak i na kontynencie. Roślina ta osiąga wysokość około 40 cm co sprawia, że nie trudno ją odnaleźć nawet w wysokiej trawie czy gęstej ściółce leśnej. Łodyga tursu jest dosyć gruba i włóknista ale jednocześnie pusta w środku co pozwala roślinie osiągnąć sporą wysokość bez ryzyka złamania. Grube mięsiste liście spiralnie porastające łodygę na całej jej długości pokryte są lepką substancją ułatwiającą roślinie wchłanianie wilgoci i zapobiegającą nadmiernemu parowaniu w razie suszy. Średniej wielkości, żółte kwiaty usytuowane na samym szczycie rośliny nie wydzielają praktycznie żadnego zapachu, przez co nie jest ona ceniona w ogrodnictwie. Turs lubi wilgotną glebę.
Właściwości: Turs wykazuje silne właściwości pobudzające źródła magiczne, co bardzo dobrze wpływa na regenerację ubytków energii magicznej.
Wykorzystanie: Turs wykorzystywany jest głównie do produkcji mikstur i eliksirów energii magicznej. Wyjątkowo cenione są liście i łodygi tej rośliny. (Większa mikstura energii 0,5l).

Wodorosty

Wodorosty


Nazwa: Wodorosty
Występowanie: stawy, jeziora, rzeki, morza, oceany
Opis: Wodorosty to wielka rodzina wieloletnich roślin występujących w praktycznie każdym większym zbiorniku wodnym. Cechują się słabym systemem korzeniowym, praktycznym brakiem łodyg i długimi wiotkimi liśćmi targanymi prądami pływów morskich.
Właściwości: Wodorosty są prawdziwą skarbnicą wysokoenergetycznych składników odżywczych.
Wykorzystanie: Wodorosty najczęściej wykorzystuje się do mikstur, eliksirów i filtrów wspomagające wydolność organizmu. Używane były także w miksturach przemiany. (Mikstura przemiany w Raanara 0,3l)

Ventepia

Ventepia


Nazwa: Ventepia
Występowanie: dziewicze tereny górskie
Opis: Ventepia jest odmianą starostu górskiego, toteż podobnie jak on porasta niedostępne tereny górskie. Jest to jednoroczna roślina górska dorastająca do około 1m wysokości. Łodyga jest praktycznie prosta i sztywna. Liście są z reguły karłowate i rosną blisko ziemi. Ventepia wypuszcza wiele kwiatostanów, które nie kwitną w jednym momencie sprawiając, że bladożółte kwiatki pokrywają ją prawie przez cały rok. Po przekwitnięciu więdnące płatki opadają pozostawiając saszetkę pełną małych nasion, które dojrzewają jeszcze przez około tydzień. Podczas dojrzewania nasionka wypuszczają lekkie puchowe aparaty lotne, które pod wpływem podmuchów wiatru odrywają się razem z nasionami od saszetki i niosą je na dalsze tereny gdzie będą miały możliwość zasiewu i wzrostu w kolejnym roku.
Właściwości: Ventepia wykazuje silne właściwości energio-magiczne, polegające na pobudzaniu potencjału magicznego.
Wykorzystanie: Najczęściej stosowana jest w eliksirach mających na celu rozbudzenie energii magicznej. (Zew Magii 0,5l)

Ziele lecznicze

Ziele lecznicze


Nazwa: Ziele lecznicze
Występowanie: lasy liściaste, łąki, pola
Opis: Roślina wieloletnia. Młode pędy pojawiające się na Veris zakwitają w połowie Astas. Kwiaty opadają dopiero na początku Hemis ulegając zazwyczaj pierwszym przymrozkom, wtedy też usycha reszta rośliny. Ziele posiada dosyć wysoką łodygę, która przy maksymalnym wzroście osiąga około 30-40 centymetrów. Łodyga jest cienka i żylasta a liście przypominają swym kształtem podłużne pióropusze. Kwiaty niezbyt okazałe, nie pachnące występują w formie szaro-białych baldachimów.
Właściwości: Roślina wykazuje bardzo silne właściwości lecznicze.
Wykorzystanie: Wykorzystywana jest jako główny substrat przy produkcji wywarów i esencji leczniczych. (Mikstura leczenia ran 0,3l i 0,5l); Roztarta w moździerzu z niewielką ilością oleju jest świetnym lekarstwem na poparzenia słoneczne. Stosowana jest też w kremach i maściach regenerujących.

TOP50 Gry Ranking Gier The Best Of PBF - Play By Forum Toplista PBF - Toplista gier PBF Toplista gier PBF