Aktualny dzień w Marancie: 22.01.33
Alchemia

Z Forumowy system RPG Marant

Księga mikstur

Alchemia jest pradawną sztuką kultywowaną przez uzdrowicieli, magów i oczywiście alchemików całego znanego nam świata. Przez wiele lat w różnych zakątkach świata powstawały różnorakie mikstury, wywary i eliksiry, których działanie podzielić można na kilka rodzajów. Głównymi są eliksiry wzmacniające w skład których wchodzą wszystkie eliksiry przywracające siły i energię magiczną magów, lecznicze, które swym działaniem stymulują organizm wspomagając jego regenerację, osłabiające do których zaliczamy wszelakie trucizny oraz przemiany, które poprzez mutacje tkanek czasowo lub stale wprowadzają zmiany w organizmie zażywającego. Istnieją jeszcze inne eliksiry, które z racji niemożliwości przyporządkowania do odpowiedniej grupy podane będą w ostatnim rozdziale księgi.

Mikstury wzmacniające

Mikstury wzmacniające to eliksiry wpływające na siły witalne i magiczne osoby zażywającej te mikstury

Mikstura energii magicznej

Nazwa: Mikstura energii magicznej (0,3l)
Składniki: 2 korzenie magiczne, 0,2l wody źródlanej, naczynie 0,3l
Czas warzenia: 15 minut
Cena nauki: 120 sztuk złota
Działanie: Przywraca częściowo energię magiczną.
Receptura: Po oczyszczeniu korzeni magicznych pokrój je w drobne plasterki, ugnieć w moździerzu i odstaw na chwilę by wypuściły cały sok. W tym czasie 0,2l źródlanej wody wlej do kociołka i zagotuj stawiając ją nad ogniem. Gdy woda zacznie wrzeć wrzuć do niej ugniecione korzenie i gotuj jeszcze przez 5 minut ciągle mieszając by rozbić grudki. Sok i miąższ korzeni wydzielą dodatkowe 0,1l płynu. Po ostygnięciu i dokładnym wymieszaniu przecedź wywar i przelej go do butelki 0,3l.
Wymagania: brązowy talent

Większa mikstura energii magicznej

Nazwa: Większa mikstura energii magicznej (0,5l)
Składniki: 2 korzenie magiczny, liść tursu, 0,4l wody źródlanej, naczynie 0,5l
Czas warzenia: 20 minut
Cena nauki: 200 sztuk złota
Działanie: Przywraca energię magiczną.
Receptura: Po oczyszczeniu korzeni magicznych pokrój je w drobne plasterki i ugnieć w moździerzu. Jeden średniej wielkości liść tursu i porozrywaj na drobne kawałeczki i wrzuć go do wcześniej przygotowanych korzeni. 0,4l źródlanej wody wlej do kociołka i gotuj nad ogniem. Gdy woda zacznie wrzeć wrzuć do niej ugniecione korzenie i liście gotując jeszcze przez 10 minut. Pamiętaj o ciągłym mieszaniu by rozbić grudki. Sok i miąższ korzeni oraz tursu wydzielą dodatkowe 0,1l płynu. Po ostygnięciu i dokładnym wymieszaniu przelej wywar do butelki 0,5l przesączając go przez kawałek czystego płótna.
Wymagania: srebrny talent

Mikstura sił witalnych

Nazwa: Mikstura sił witalnych (0.2l)
Składniki: 6 liści starostu górskiego, korzeń mandragory, 0,1l wody źródlanej, naczynie 0,2l
Czas warzenia: 1 godzina
Cena nauki: 300 sztuk złota
Działanie: Zwiększa energię witalną (siłę) na około kwadrans.
Receptura: Wyczyszczone liście starostu górskiego posiekać w drobne paski i wycisnąć cały sok. Otrzymany płyn lekko podgrzany przelać do zimnej wody i stawiając na ogniu zagotować. Gdy wywar zacznie się gotować do kociołka wrzucić mandragorę uprzednio oczyszczoną i obraną. Wszystko gotować przez niecałą godzinę co jakiś czas mieszając. Gdy wywar będzie gotowy wyjąć wygotowaną mandragorę i przecedzając wywar przelać go do butelki.
Wymagania: srebrny talent


Mikstury lecznicze

Mikstury lecznicze to wszystkie znane lekarstwa podawane chorym oraz rannym. W skład eliksirów leczniczych wchodzą także odtrutki i antidota niwelujące działania innych eliksirów lub trucizn.

Mikstura leczenia ran

Nazwa: Mikstura leczenia ran (0,3l)
Składniki: 2 ziela lecznicze, 0,2l wody źródlanej, naczynie 0,3l
Czas warzenia: 15 minut
Cena nauki: 120 sztuk złota
Działanie: Leczy drobne rany cięte, siniaki oraz stłuczenia.
Receptura: Do kociołka wlewamy przygotowaną wodę i stawiając go na ogniu czekamy aż woda zawrze. Zioła drobno siekamy i wrzucamy do gotującej się wody. Całość powinna dochodzić jeszcze przez około 5 minut. Po tym czasie należy zdjąć kociołek z ognia i czekać aż wywar przestygnie. Po przecedzeniu mikstury przelać ją do menzurki.
Wymagania: brązowy talent

Gnatozrost

Nazwa: Gnatozrost
Składniki: Korzeń mandragory, źródlana woda, ziele lecznicze, starost górski, naczynie 0,4 l.
Czas warzenia: 25 min (+ 2 godziny)
Cena nauki: 150 sztuk złota
Działanie: Silny eliksir leczniczy przyspieszający zrastanie złamanych kości; Przed zażyciem kość należy nastawić by uniknąć jej krzywego zrośnięcia się.
Receptura: Do kociołka wlać pół litra wody i postawić go nad ogniem. Zanim woda się zagotuje drobno pokroić świeże ziele lecznicze. Rozetrzeć na proszek ususzony starost górski. Gdy woda zacznie się gotować wrzucić do niej świeży korzeń mandragory i gotować do tego czasu, aż jedna piąta wody wyparuje. Następnie zdjąć kociołek z ognia i poczekać aż wywar wystygnie. Wyciągnąć korzeń mandragory i pokroić go na małe kawałki. Do wywaru dodać mieszankę ziela i starostu i ponownie postawić na ogniu. Po raz kolejny gotować miksturę, aż wyparuje jedna czwarta płynu i zdjąć kociołek z ognia. Do butelki wrzucić siedem kawałków korzenia mandragory i zalać ciepłym jeszcze wywarem. Zakorkować butelkę i pozostawić dnem do góry na dwie godziny.
Wymagania: brązowy talent

Większa mikstura leczenia ran

Nazwa: Większa mikstura leczenia ran (0,5l)
Składniki: 4 ziela lecznicze, łodyga brzuchowca, 0,4l wody źródlanej, naczynie 0,5l
Czas warzenia: 25 minut
Cena nauki: 200 sztuk złota
Działanie: Leczy poważniejsze rany cięte, lekkie rany kute, siniaki, poparzenia i stłuczenia.
Receptura: Do kociołka wlewamy wodę i wrzucamy łodygę brzuchowca po czym kładziemy go na ogniu by woda zawrzała. Gdy już się to stanie wrzucamy do środka posiekane zioła i gotujemy wszystko razem przez kwadrans. Gotowy wywar należy przetrzeć przez sito i przelać do butelki. Przed zażyciem potrząsnąć butelkę by wymieszać osad osiadający na dnie.
Wymagania: srebrny talent

Odtrutka

Nazwa: Odtrutka (0,3l)
Składniki: 5 ziół leczniczych, 3 ziarna brzuchowca, 0,2l wody źródlanej, naczynie 0,3l
Czas warzenia: 20 minut
Cena nauki: 250 sztuk złota
Działanie: Neutralizuje działanie praktycznie wszelkich trucizn.
Receptura: Ziarna brzuchowca sparzyć wrzątkiem i utłuc w moździerzu. Zalać powstały proszek odrobiną zimnej wody i zagotować. Pozostałą wodę zlać do osobnego kociołka i po zagotowaniu wrzucić do niej zioła (całe). Po 15 minutach gotowania odcedzić wywar i pozostawić do ostygnięcia. Esencję z brzuchowca oraz ziół leczniczych zmieszać gdy przestygną. Trzymać w szczelnych buteleczkach o ciemnym zabarwieniu, bez dostępu światła i powietrza
Wymagania: srebrny talent

Łzy feniksa

Nazwa: Łzy feniksa
Składniki: 0,1l soku z brzuchowca, 0,2l źródlanej wody, liść starostu górskiego, liść tursu, 0,15 kg tłuszczu zwierzęcego
Czas warzenia: 30 minut
Cena nauki: 220 sztuk złota
Działanie: Regeneracja ran spowodowanych poparzeniem.
Receptura: Zagotować w kociołku wodę i dodać do niej sok z brzuchowca dokładnie mieszając. Po kilku chwilach gotowania zdjąć z ognia i pozostawić do ostygnięcia. Drobno posiekane liście tursu i starostu wrzucić do ostygniętego wywaru. Całość ponownie postawić na ogniu, cały czas mieszając. Do przygotowanej w ten sposób mikstury dolać roztopiony tłuszcz zwierzęcy i całość dokładnie rozetrzeć. Powstałą w ten sposób maść przełożyć do szczelnego pojemnika. W celu użycia nanieść na ranę, która zagoi się praktycznie w mgnieniu oka.
Wymagania: srebrny talent


Mikstury osłabiające

Mikstury osłabiające to przede wszystkim trucizny wpływające niekorzystnie na osoby, które poddane zostały ich działaniu.

Trucizna

Nazwa: Trucizna (0,2l)
Składniki: 2 korzenie dziurawca, [1l danego trującego enzymu], 0,1l wody źródlanej, naczynie 0,2l
Czas warzenia: 35 minut
Cena nauki: 250 sztuk złota
Działanie: Zatruwa ciało.
Receptura: Korzenie dziurawca miażdżymy i wrzucamy do wody zmieszanej z trującym enzymem. Wszystko stawiamy na ogniu i podgrzewamy. Wraz ze wzrostem temperatury dziurawiec wydziela enzymy potęgujące działanie trucizny. Gdy roztwór zaczyna wrzeć, przecedzamy cały płyn do oddzielnego kociołka i zagęszczamy go poprzez odparowanie prawie całej wody. Gdy płyn odparuje truciznę przelewamy do butelki.
Wymagania: brązowy talent

Trucizna z Czarnego Bzu

Nazwa: Trucizna z Czarnego Bzu(0,2l)
Składniki: 2 kwiaty czarnego bzu, 4 liście czarnego bzu, 0,2l wody źródlanej, naczynie 0,2l
Czas warzenia: 5 minut
Cena nauki: 100 sztuk złota
Działanie: Zatruwa ciało.
Receptura: Składniki dokładnie miażdżymy tak by uzyskać jak najwięcej soku i zalewamy wodą. Miksturę pozostawiamy na noc pod przykryciem w ciemnym suchym miejscu. Enzymy zawarte w liściach i kwiatach nadadzą wodzie silnych właściwości trujących, bez jakichkolwiek zmian w smaku czy zapachu. Trucizna jest bardzo silna, powoduje śmierć w przeciągu 5-10 minut.
Wymagania: brązowy talent

Fekaliox

Nazwa: Fekaliox
Składniki: 0,1l jadu Krwiopijcy, Dziurawiec, 0,2l wody, kolba 0,3 l.
Czas warzenia: 20 min
Cena nauki: 120 sztuk złota
Działanie: Eliksir trujący, lecz nie zabójczy. Jest niczym woda, bezwonny bez smaku i bezbarwny, więc bardzo łatwo zmieszać go np. z winem. Wywar wywołuje silną biegunkę i wymioty trwające nawet tydzień.
Receptura: Jad Krwiopijcy wlać do 0,1l wody. Mieszankę gotować przez minut pięć. Następnie wrzucić łodygę Dziurawca (najlepsza jest dolna część łodygi) do innego naczynia z wodą (0,1l) i gotować osiem minut. Roślinę wyjąć z wywaru i zmieszać ze sobą wywar z dziurawca i z jadu krwiopijcy. Całość dobrze wymieszać. Przecedzić do innej butelki.
Wymagania: brązowy talent


Mikstury użytkowe

W skład listy mikstur użytkowych wchodzą wszelkie eliksiry, mikstury i wywary wspomagające używającego.

Eliksir chwilowej niewidzialności

Nazwa: Eliksir chwilowej niewidzialności (0,3l)
Składniki: 2 kwiaty rumianku złotego, słoneczny aloes, 3 korzenie magiczne, 0,2l wody źródlanej, naczynie 0,3l
Czas warzenia: 10 minut
Cena nauki: 400 sztuk złota
Działanie: Osoba, która wypije eliksir staje się niewidzialna na ok 10 minut..
Receptura: Do kociołka wlać wodę i wrzucić rumianek. Słoneczny aloes pokroić i wycisnąć sok, który należy wlać do kociołka. Analogicznie postępujemy z korzeniami magicznymi. Po wyciśnięciu soku wlewamy go do kotła. Całość stawiamy na ogniu i podgrzewamy aż do momentu gdy płyn zmieni barwę na złoty. Gdy to się stanie zdejmujemy go z ognia i szybko przelewamy do butelki.
Wymagania: brązowy talent

Grzmot

Nazwa: Grzmot (0.3l)
Składniki: 10g siarki; 20g węgla; 5g zmielonej muszli Ślizgowca; 0,5l alkoholu 100%; 2 owoce Hertherku; 2 purchawki ogniste; naczynie 0,3l
Czas warzenia: 20 minut
Cena nauki: 200 sztuk złota
Działanie: Wstrząśnięta wybucha po kilku minutach.
Receptura: Siarkę i węgiel ucieramy w moździerzu na drobny proszek i wrzucamy do kociołka. Purchawki kroimy w drobną kostkę i dorzucamy do środka. Całość zalewamy alkoholem i stawiamy na ogniu. Gotujemy przez 15 minut. Gdy około połowa alkoholu odparuje do gotujących się składników dodajemy sok wyciśnięty z owoców Hertherku. Całość gotujemy przez 5 minut, do momentu gdy eliksir zacznie gęstnieć. Zdejmujemy kociołek z ognia i gdy mikstura ostygnie zlewamy ją do menzurki.
Przed użyciem do flakonika wsypujemy zmieloną muszlę Ślizgowca, wstrząsamy i wyrzucamy. Wybuch następuje po około 2 minutach.
Wymagania: srebrny talent

Mikstura dębowej skóry

Nazwa: Mikstura dębowej skóry(0,2l)
Składniki: 2 kwiaty czarnego bzu, krzyczące ziele, 3 owoce brzuchowca, 0,2l wody źródlanej, naczynie 0,2l
Czas warzenia: 25 minut
Cena nauki: 100 sztuk złota
Działanie: Nadaje skórze znaczną odporność na uderzenia i cięcia. Działa 30 minut.
Receptura: Kwiaty czarnego bzu wrzucamy do wody i gotujemy przez 5 minut (powinny całkowicie się rozpuścić), posiekane krzyczące ziele wrzucamy do kociołka i gotujemy kolejne 5 minut. Na koniec wyciskamy sok z owoców brzuchowca wprost do kotła i całość pozostawiamy na ogniu na około kwadrans. Roztwór powinien przybrać ciemny, smolisty kolor o konsystencji miodu.
Wymagania: srebrny talent

Mikstura snu

Nazwa: Mikstura snu (0,2l)
Składniki: 1 korzeń czarnego bzu, 5 płatków Garidiosu(kwiat), 0,1l wody źródlanej, naczynie 0,2l
Czas warzenia: 15 minut
Cena nauki: 100 sztuk złota
Działanie: Usypia zażywającego (ok. 4h).
Receptura: Wrzucamy do kociołka płatki Garidiosu i prażymy je przez 2 minuty. Następnie zalewamy je 0,1l wody źródlanej i gotujemy przez 8 minut. Kolejnym krokiem jest dolanie do gotującego się wywaru wyciśniętego soku z korzenia czarnego bzu (ok. 0,1l). Intensywnie mieszając gotujemy wywar przez kolejne 5 minut (mieszanie zapobiega tworzeniu się grudek, które mogłyby zdradzić obecność eliksiru w podanym napoju).Całość przecedzamy i zlewamy do menzurki.
Wymagania: brązowy talent

Eliksir szybkości

Nazwa: Eliksir szybkości (0,2l)
Składniki: wyciąg z Hertherku, beozar, 4 liście starostu górskiego, 0,1l dobrej jakości alkoholu, 0,1l wody źródlanej, naczynie 0,2l
Czas warzenia: 15 minut
Cena nauki: 120 sztuk złota
Działanie: Zwiększa szybkość, gibkość i refleks postaci, dzięki przyspieszeniu metabolizmu i podwyższeniu ciśnienia krwi. Osoba zażywająca miksturę posiada wręcz zwierzęce umiejętności. Niestety każda rana powoduje realne zagrożenie wykrwawienia się.
Receptura: Wyciąg z Hertherku wlewamy do kociołka i zalewamy alkoholem. Po wymieszaniu do kociołka wkładamy beozar i całość lekko podgrzewamy nie dopuszczając do wrzenia. Dolewamy wodę i całe liście starostu. Czekamy aż całość zawrze. Gdy proces się rozpocznie ściągamy kociołek z ognia. Wyławiamy beozar i liście starostu, całość przelewamy do butelki.
Wymagania: brązowy talent

Koci wzrok

Nazwa: Koci wzrok (0,2l)
Składniki: 1 łodyga Garidiosu, 0,2l miodu (może być miód pitny), wosk, węgiel, wywar ze skrzydeł krwiopijcy, naczynie 0,2l
Czas warzenia: 25 minut
Cena nauki: 200 sztuk złota
Działanie: Zażywający widzi doskonale w ciemności, jednak po jego zażyciu mocne światło (np. słoneczne, lub wywołane magicznie) może oślepić. Działa około 2h
Receptura: Do kotła wlewamy wywar ze skrzydeł krwiopijcy, wsypujemy szczyptę roztartego na proszek węgla i wosk. Czekamy aż roztwór zacznie się gotować. Garidios miażdżymy i mieszamy z miodem, po czym stawiamy na ogniu by się skarmelizowały. Po odparowaniu płynu całość dokładnie kruszymy i wrzucamy do gotującego się wywaru. Intensywnie mieszając powodujemy rozbicie cząstek. Gotowy wywar przelewamy do flakonika. Przed wypiciem eliksir intensywnie wstrząsnąć.
Wymagania: srebrny talent

Oddech alchemika

Nazwa:Oddech alchemika
Składniki: Purchawka ognista, siarka, Trupikorzeń, 0,15l alkoholu, żądło Ankhega, naczynie 0,2 l
Czas warzenia: 15 min
Cena nauki: 380 sztuk złota
Działanie: Niestabilna mikstura ofensywna; w kontakcie z powietrzem zapala się; ogień bardzo ciężko ugasić.
Receptura: Wycisnąć miąższ z purchawki ognistej. Masę wrzucić do alkoholu i zagotować. W tym czasie pokroić liść Trupikorzenia. Gdy alkohol z miąższem purchawki zagotuje się, wrzucić do niej pokrojony liść oraz żądło Ankhega. Przykryć i gotować jeszcze dwie minutę i piętnaście sekund. Po tym czasie zdjąć naczynie z ognia i przelać miksturę do butelki (0,2 l). Jak najszybciej zatkać szyjkę korkiem i obwiązać ją szczelnie kawałkiem materiału. Pozostawić do ostudzenia. Po tym czasie każdy kontakt eliksiru z powietrzem grozi wybuchem płomieni.
Wymagania: srebrny talent, zezwolenie Wielkiego Mistrza

Sokoli wzrok

Nazwa: Sokoli wzrok
Składniki: Suszony korzeń garidiosa, 0,4l źródlanej wody, 0,1l krwi Gryfa, oko Rotisha, pazur Wiwerny naczynie 0,5 l
Czas warzenia: 15 min
Cena nauki: 200 sztuk złota
Działanie: Mikstura wyostrzająca zmysł dalekiego widzenia, jednocześnie pogarszając widzenie obiektów bliskich. Idealna dla strzelców i wartowników; Działa przez około 2 godziny.
Receptura: Wodę zagotować razem z okiem rotisha i pazurem wiwerny. W międzyczasie rozetrzeć ususzony korzeń garidiosa na proszek. Wsypać połowę do wrzącej wody i wymieszać. Po pięciu minutach dolać krew gryfa i ponownie wymieszać. Zdjąć kociołek z ognia i zostawić do ostygnięcia. Gdy wywar wystygnie wsypać pozostałą część proszku z korzenia garidiosa i ponownie wymieszać. Miksturę przecedzić i wlać do butelki wyławiając uprzednio oko i pazur.
Sposób użycia: Zakroplić oczy dwiema kroplami wywaru i wypić połowę. Jedna butelka wystarcza na dwa zażycia. Nie stosować więcej niż jedną butelkę dziennie.
Wymagania: brązowy talent

Upojna Noc

Nazwa: Upojna Noc
Składniki: 0,1l czerwonego wina, 0,1l wody, suszony Rumianek złoty, Wodorosty.
Czas warzenia: 15 min
Cena nauki: 100 sztuk złota
Działanie: Eliksir działający wyłącznie na kobiety; uniemożliwia zajście w ciążę przez kilka godzin po wypiciu.
Receptura: Wziąć jeden liść wodorostów i rozgnieść, by uzyskać jednolitą masę. Zmieszać ją z roztartym ususzonym rumiankiem. Powstałą maź wlać do wody i zagotować. Mieszać przez cały czas. Gdy woda się zagotuje, zdjąć kociołek z ognia i gorąca jeszcze ciecz odcedzić do innego naczynia. Do wywaru dolać 100 ml wina czerwonego i całość wstrząsnąć (nie mieszać!). Miksturę przelać do docelowego naczynia.
Wymagania: brązowy talent

Dymny pył

Nazwa: Dymny pył
Składniki:
I. 10g węgla, 10g wysuszonego drewna, 7g siarki;
II. 1 purchawka ognista, 1 korzeń magiczny, 0,1l wody źródlanej, dwie sakiewki skórzane
Czas warzenia: 7 minut
Cena nauki: 200 sztuk złota
Działanie: Wytwarza zasłonę dymną pozwalającą na błyskawiczne zniknięcie z oczu przeciwnika i ucieczkę; Nieskuteczne w odniesieniu do istot o wyczulonych zmysłach.
Receptura:
I. Wszystkie składniki dokładnie rozetrzeć w moździerzu zwracając uwagę na to by składniki były jak najlepiej wymieszane. Powstały proszek przesypać do sakiewki.
II. Purchawkę i korzeń rozetrzeć na tarce i zalewając wodą wrzucić do kociołka. Podgrzewać intensywnie aż do czasu odparowania całego płynu. Wysuszony miąższ utrzeć w moździerzu i przesypać do oddzielnej sakiewki.
Użycie: Przed użyciem należy zmieszać dokładnie oba składniki i powstałą grudkę rzucić z całej siły na ziemię. Uderzenie wywoła wyzwolenie niewielkiego impulsu magicznego z soku Korzenia magicznego, co wzmocnione przez Purchawkę ognistą podpali siarkę, która z kolei rozpali węgiel i drewno. Całość, wzmocniona magia Korzenia, wywoła piękną i gęsta chmurkę dymu, uniemożliwiającego dostrzeżenie czegokolwiek na obszarze działania specyfiku.
Wymagania: brązowy talent

Shersken

Nazwa: Shersken
Składniki:10 g pieprzu czarnego i czerwonego,10 g sproszkowanego korzenia Dziurawca, 2 suszone kwiaty Czarnego bzu, zebrane w Veris, suszony liść Tursu, 0,2l czystego alkoholu
Czas warzenia: 60 minut
Cena nauki: 800 sztuk złota
Działanie: Proszek bojowy powodujący ból, swędzenie i chwilową ślepotę.
Receptura: Pieprz wsypać do niewielkiego kociołka i prażyć nad ogniem przez 30 minut, gdy ziarna pieprzu pokryją się czarnym nalotem zdjąć kociołek z ognia i zalać je alkoholem. Do kociołka wrzucić roztarty w moździerzu korzeń dziurawca i kwiaty czarnego bzu. Całość postawić ponownie na ogniu i gotować do momentu odparowania całego alkoholu. Po zakończeniu tego procesu całość wsypać do moździerza i utrzeć razem z suszonym liściem Tursu. Całość wsypać do saszetki. Przy przygotowywaniu zachowywać niezwykłą ostrożność, a w razie dostania się proszku do oczu lub ust przemyć dużą ilością czystej wody. Pod żadnym pozorem nie wcierać!
Użycie: Użycie Sherksenu jest niezwykle proste, wystarczy sypnąć nim w oczy przeciwnika. Nawet niewielka ilość proszku powoduje straszliwy ból, swędzenie, pieczenie i łzawienie oczu połączone dodatkowo z czasową ślepotą. Próba wycierania dodatkowo wzmaga działanie proszku, który wgryzając się w gałkę oczną może spowodować stałą ślepotę. Przemycie oczu wodą uśmierza działanie proszku więc należy chronić go przed zawilgoceniem. Należy jednak zaznaczyć, że zmieszany z dowolnym alkoholem stanowi niewykrywalną magicznie truciznę o bardzo szybkim działaniu. (10-15 minut) Na ciele chorego pojawiają się plamy podobne do czarnej ospy.
Wymagania: złoty talent

Mikstury przemiany

Mikstury przemiany to wszelkie eliksiry wpływające na mutacje tkanek istot zażywających je. Często są one bardzo niestabilne i istnieje ryzyko, że zażycie takiej mikstury skończy się tragicznie.

Mikstura dracońskiej siły

Nazwa: Mikstura dracońskiej siły
Składniki: -----
Czas warzenia: -----
Cena nauki: -----
Działanie: Bardzo słabo poznane działanie.
Receptura: Receptura przyrządzenia tej mikstury znana jest tylko i wyłącznie Draconom
Wymagania: ???

Mikstura przemiany w Dracona

Nazwa: Mikstura przemiany w Dracona
Składniki: -----
Czas warzenia: -----
Cena nauki: -----
Działanie: Mutacja w osobnika rasy Dracon.
Receptura: Receptura przyrządzenia tej mikstury znana jest tylko i wyłącznie Draconom
Wymagania: ???

Mikstura przemiany w Czarnego Dracona

Nazwa: Mikstura przemiany w Czarnego Dracona
Składniki: Mikstura dracońskiej siły, proszek z czarnej rudy
Czas warzenia: -----
Cena nauki: -----
Działanie: Mutacja w osobnika rasy Dracon.
Receptura: Miksturę dracońskiej siły wlać do kociołka i wsypać do niej czarną rudę. Składniki podgrzać.
Wymagania: Rasa wampir

Mikstura przemiany w Raanara

Nazwa: Mikstura przemiany w Raanara
Składniki: 0,1l krwi Raanara, 0,1l moczu Raanara, Hertherk, proszek z czarnej rudy, wodorosty, ziele lecznicze, korzeń magiczny brzuchowiec, 0,6l wody źródlanej, butelka 0,5l
Czas warzenia: 60 minut
Cena nauki: 400 sztuk złota
Działanie: Mutacja w osobnika rasy Raanar.
Receptura: Pierwszą fazą ważenia mikstury jest przygotowanie esencji z wodorostów. W tym celu wodorosty rozgotowujemy z odrobiną wody. Całość przecieramy na jednolitą masę i wlewamy do flakonika. Kolejną esencją będzie esencja z hertherku, którą robimy oddzilnie. Ostatnią fazą przygotowawczą jest wytworzenie esencji z ziele leczniczego, korzenia magicznego i brzuchowca. Esencje powinny mieć kolor zielony, granatowy i czarny.
Krew walać do garnka i gotować, po 20 minutach dolać moczu i zdjąć z ognia w momencie gdy roztwór zawrze. 0,2l esencji hertherku zalać 0,3l wody, dosypać proszek z czarnej rudy i zagotować. Po 30 minutach zdjąć z ognia a gdy ostygnie połączyć z wcześniej przygotowanym roztworem. 0,2l czarnej esencji połączyć z 0,3l zielonej esencji i zalać 0,3l wody. Całość zagotować i ostudzić. Gdy obie mikstury ostygną połączyć je i rozlać do butelek.
Wymagania: srebrny talent

Mikstura przeciw wampiryzmowi

Nazwa: Mikstura przeciw wampiryzmowi
Składniki: -----
Czas warzenia: -----
Cena nauki: -----
Działanie: Odwrócenie procesów związanych z ugryzieniem wampira.
Receptura: Receptura przyrządzenia tej mikstury nie jest dokładnie znana.
Wymagania: ???

Obudzenie zombie

Nazwa: Obudzenie zombie (0,3l)
Składniki: liść tursu, gałązka czarnego bzu, mikstura energii życiowej(0,2l) , 0,1l wody źródlanej, naczynie 0,3l
Czas warzenia: 20 minut
Cena nauki: 200 sztuk złota
Działanie: Ożywienie zwłok.
Receptura: Stawiając kocioł nad ogniem wrzucić do niego posiekany liść tursu i pokruszoną gałązkę bzu. Prażyć bez dodatku wody. Gdy liść będzie wysuszony zalać wszystko wodą i miksturą energii życiowej. Gotować wszystko przez około 10 minut. Wystudzone wlać do ust martwego by pobudzić tkanki do życia.
Wymagania: srebrny talent

Zew magii

Nazwa: Zew magii
Składniki: 2 ziela lecznicze, korzeń mandragory, 5 korzeni magicznych, 2 słoneczne aloesy, kwiat Ventepi, 3 wyciągi z trupikorzenia, sok z żmijożuka, 0,5l krwi czerwonego smoka, mikstura z łoju Targi, Virtus Nepi.
Czas warzenia: 60 minut
Cena nauki: -----
Działanie: Tworzy organizm wrażliwy i podatny na magię, otwiera czakrę duszy.
Receptura: Receptura przyrządzenia tej mikstury nie jest dokładnie znana.
Wymagania: ???

TOP50 Gry Ranking Gier The Best Of PBF - Play By Forum Toplista PBF - Toplista gier PBF Toplista gier PBF