Z Forumowy system RPG Marant
Spis treści
Prawo cechowe
- Każdy obywatel jest uprawiony do nabycia dokumentu czeladniczego w jednej specjalizacji, nadający mu tytuł czeladnika.
- Każdy czeladnik ma prawo wstępu do Cechu Rzemieślniczego
- Każdy czeladnik jest uprawniony do nauki schematów rzemieślniczych i ich wytwarzania w publicznym zakładzie produkcyjnym na zasadach określonych w danym zakładzie.
- Każdy czeladnik sam ustala ceny swoich usług i wytwarzanych przedmiotów.
- Każdy czeladnik ma wciąż prawo do nabycia dokumentów kupieckich.
- Każdy czeladnik który wytworzył 50 sztuk przedmiotów ma prawo ubiegać się o tytuł rzemieślnika swojej spajalności.
- Każdy rzemieślnik danej specjalizacji dostaje dostęp do dalszych części warsztatów rzemieślniczych w których może nadawać nowe właściwości wytwarzanym przezeń przedmiotom.
- Każdy rzemieślnik danej specjalizacji który wytworzył 100 sztuk przedmiotów ma prawo ubiegać się o tytuł Mistrza Cechu Rzemieślniczego.
- Każdy mistrz cechu rzemieślniczego ma prawo do założenia własnego warsztatu produkcyjnego, a także przyjmowanie czeladników do terminu i ich naukę.
Czeladnik
Jesteś nowy w terminie, nic dziwnego że wołają na Ciebie żółtodziób. Wkraczasz w arkana wyrabiania przedmiotów, poznajesz narzędzia oraz urządzenia, które wykorzystywane są przez doświadczonych rzemieślników. Zgłębiasz techniki tradycyjnego jak i nowoczesnego wyrabiania przedmiotów.
Jak zacząć
Aby móc wytwarzać przedmioty musisz wykupić certyfikat czeladnika. Możesz tego dokonać w ratuszu za 100 grzywien.
Możesz wybrać jeden z 4 dostępnych zawodów:
- krawiec
- kowal
- łuczarz
- płatnerz
Możesz również dołączyć do jednej z organizacji, gdzie nauczysz się wyjątkowej specjalności.
- alchemia
- wytwarzanie osełek
Gdzie nauczyć się wyrabiać przedmioty
Wyrabiać przedmioty możesz nauczyć się u mistrzów rzemieślnictwa lub nauczycieli w organizacjach. Rzemieślnicy przebywają w cechu rzemieślniczym.
- Dinrephun Dinrepwerjon (schematy odzień)
- Haraan aep Kraig (schematy broni)
- Marcel Goldswer (schematy ubrań)
- Sellion Talval (schematy broni dystansowych)
- Isentor (alchemia)
Gdzie wyrabiać przedmioty
Po poznaniu schematu wyrobu danego przedmiotu w celu jego wyrobienia należy udać się do jednej z czeladzi lub pracowni:
- Czeladź krawiecka [produkcja ubrań]
- Czeladź kowalska [produkcja broni]
- Czeladź łuczarska [produkcja broni dystansowych]
- Czeladź płatnerska [produkcja zbrój]
- Pracownia alchemiczna [produkcja mikstur]
Rzemieślnik
W warsztacie wylałeś wiele postu, nie jedną kropę krwi, a blizny po oparzeniach czy zacięciach zdobią Twoje dłonie. Niemniej jednak zyskałeś pożądaną przez Ciebie wiedzę, a w oczach innych rzemieślników stałeś się prawdziwym fachowcem w swojej dziedzinie. Teraz żaden z nich nie boi się dać Ci kluczy do dalszych pomieszczeń warsztatu - wiedzą, że wykorzystasz je z głową.
Jak zacząć
Aby móc zyskać tytuł rzemieślnika musisz przepracować jako czeladnik minimum pół roku i wytworzyć w tym czasie minimum 50 sztuk przedmiotów. Po tym czasie składasz oświadczenie w Cechu rzemieślniczym, które jest sprawdzane przez Marszałka Koronnego. Marszałek Koronny decyduje czy dany czeladnik zasługuje na tytuł rzemieślnika czy nie. Nie może bowiem być tak, że czeladnik wyrobił 50 sztuk jednego przedmiotu ucząc się przy tym jednego tylko schematu.
Co daje tytuł rzemieślnika
W teorii, tytuł rzemieślnika pozwala na wstęp do części warsztatów oddanych pod użytek mistrzom cechu i innym rzemieślnikom. W praktyce Twoja długa przygoda z rzemieślnictwem pozwala Ci na zmianę własności wykuwanych przez Ciebie przedmiotów.
- rzemieślnik kowalstwa - wykuwane przez Ciebie bronie siecze otrzymują adnotację 'naostrzony' do swojego typu, np. 'naostrzony miecz', przez co wyprodukowana przez Ciebie broń otrzymuje +5 do ostrości; wykuwane przez Ciebie bronie obuchowe i wszystkie rodzaje tarcz otrzymują adnotację 'zahartowany' do swojego typu, np. 'zahartowany młot', przez co wyprodukowana przez Ciebie broń obuchowa otrzymuje +5 do obuchu a tarcza +10 do wytrzymałości.
- rzemieślnik płatnerstwa - wykuwane przez Ciebie zbroje płytowe i niepłytowe otrzymują adnotację 'zahartowana' do swojego typu, np. 'zahartowana zbroja płytowa', przez co wyprodukowana przez Ciebie zbroja otrzymuje +10 do wytrzymałości; wytwarzane przez Ciebie zbroje miękkie otrzymują adnotację 'wzmocniona' do swojego typu, np. 'wzmocniona zbroja miękka', przez co wyprodukowana przez Ciebie zbroja miękka otrzymuje +5 do wytrzymałości.
- rzemieślnik łuczarstwa - wyprodukowane przez Ciebie strzały i bełty otrzymują wpis 'typ: naostrzona' do swoich statystyk, przez co wyprodukowane przez Ciebie strzały i bełty otrzymują +5 do ostrości; potrafisz produkować strzały i bełty posiadające obuch zamiast ostrości odpowiadający obuchowi materiału z którego wytworzona jest strzała strzały zdolny do ogłuszenia każdego przeciwnika którego wytrzymałość głowy jest mniejsza od obuchu strzały.
- rzemieślnik krawiectwa - wyprodukowane przez Ciebie ubrania otrzymują adnotację 'wzmocnione' do swojego typu, np. 'wzmocnione ubranie', przez co wyprodukowane przez Ciebie ubranie otrzymuje +5 do wytrzymałości
- rzemieślnik alchemii - wyprodukowane przez Ciebie mikstury wymagają użycia tylko połowy składników; potrafisz ważyć mikstury w każdym miejscu w jakim przebywasz o ile znajdziesz odpowiednie wyposażenie.
Mistrz Cechu
Mówią, że nie można nauczyć się wszystkiego w kilka lat, że terminowanie w rzemiośle musi trwać chociażby ćwierć wieku. Ty jednak jesteś wyjątkowo zdolny. Udało Ci się osiągnąć to o czym inni tylko marzą. Zostałeś mistrzem cechowym. Tytuł nadany Ci został z rąk samego króla w dowód uznania za Twoją ciężką pracę. Jesteś szanowanym obywatelem, każdy bowiem zna Twój znakomity kunszt.
Jak zacząć
Aby móc zyskać tytuł mistrza cechu musisz posiadać tytuł rzemieślnika i wytworzyć w całek swojej pracy w rzemiośle minimum 100 sztuk przedmiotów. Po tym czasie składasz oświadczenie w Cechu rzemieślniczym, które jest sprawdzane przez Marszałka Koronnego. Marszałek Koronny decyduje czy dany rzemieślnik zasługuje na tytuł mistrza cechu czy nie. Nie może bowiem być tak, że rzemieślnik wyrobił kolejne 50 sztuk jednego przedmiotu ucząc się przy tym jednego tylko schematu.
Co daje tytuł mistrza cechu rzemieślniczego
W teorii daje duży szacunek społeczeństwa, pozwala wyfrunąć z cechu rzemieślniczego i założyć własny biznes. Twój podpis od tego czasu znajdować się będzie na każdym dokumencie cechowym. W rzeczywistości daje kilka możliwości:
- mistrz cechu rzemieślniczego na koszt państwa otrzymuje kwaterę w dzielnicy obywateli
- mistrz cechu rzemieślniczego ma prawo do założenia własnego warsztatu rzemieślniczego, w którym może produkować przedmioty z 50% krótszymi przerwami niż w publicznym zakładzie
- mistrz cechu rzemieślniczego może przyjąć do terminu dwóch czeladników, których sam uczy za 75% ceny nauki u NPCta