Aktualny dzień w Marancie: 28.03.2
Wierzchowiec - Koń zaciężny

Z Forumowy system RPG Marant

Bestiariusz wierzchowiec kon zaciezny.jpg

Opis

Koń zaciężny, inaczej zwany koniem wojennym bądź rycerskim, jest to dorosły koń wyjęty za młodu spod opieki miejskiej stajni i tresowany do celów wojennych i dla rycerskiego stanu armii królestwa Valfden. Są to ssaki z rodziny koniowatych. Przeciętna długość życia koni wynosi 25-30 lat. Wysokość w kłębie wynosi ok. 150-170cm. Występują wszystkie podstawowe rodzaje umaszczenia, najczęściej gniade i kasztanowate. Posiadają dwie pary nóg zwieńczonych kopytami. Zwierzęta te są hodowlane i służą jako środek transportu, ale także jako podstawowe wyposażenie każdego pełnoprawnego rycerza. Są w pełni wytresowane i gotowe do osiodłania przez nabywcę. Wierzchowce te są podstawowo wyposażone w specjalne, dopasowane elementy zbroi, które są dostosowane do rozmiarów wierzchowca indywidualnie. Ich trening poza podstawowym dostosowaniem jak normalnych, pospolitych ogierów, tak te są przygotowane do tego by przewozić znacznie większe ciężary na swoim grzbiecie wynikające z posiadanych elementów zbroi ze stali valfdeńskiej, jak i wyposażonego w odzienie zaciężne jeźdźca. Kosztem tego specjalnego dostosowanie są ujemne ociężałości i skrępowanie ruchów, które odbiera koniowi zwinności. Wyłącznie członkowie organizacji bractwo świtu oraz królewscy kawalerzyści, są w stanie dosiadać i poprawnie korzystać z tego wierzchowca.

Zbroja wierzchowca - konia zaciężnego

Przykładowa zbroja konia zaciężnego
Końską zbroję określa się jako ladr, a ten składała się najczęściej z przedpiersia (blachy osłaniającej pierś i nogi zwierzęcia), blachy tylnej chroniącej zad oraz częściowo nogi, z dwóch blach bocznych łączących przednią i tylną część zbroi, a także z naczółka (chroniącego czoło, a niekiedy również uszy i policzki) oraz folgowego nakarczka. Niekiedy całość jest uzupełniona poprzez lejce z zamocowanymi stalowymi płytkami lub wykonanymi z łańcucha. Całość łączona jest nitami, zawiasami oraz paskami.

Statystyki

Broń: zęby
Ostrość: 2
Wytrzymałość: 4

Broń: kopyta
Obuch: 3
Wytrzymałość: 5

Bestia: wierzchowiec - koń zaciężny
Kategoria: I
Wytrzymałość: 33

Technika walki

Wierzchowiec sam z siebie nie podejmuje walki. Jest zwierzęciem płochliwym. Będąc dosiadanym przez jeźdźca w pełni dostosowuje swe działanie do woli właściciela. Podczas biegu z woltyżerem na grzbiecie są w stanie współgrać ze sobą. Koń potrafi dobiec do przeciwnika umożliwiając starcie woltyżera z przeciwnikiem.

Ataki

  • Szarża - Wierzchowiec potrafi zaszarżować, nisko opuszczając głowę. Uderza on w ten sposób w w korpus przeciwnika, powalając go na ziemię, jeśli ten nie zdoła wykonać uniku. Atak można zastosować raz na dwa posty. Przed atakiem nie można zastosować bloku.
  • Kopnięcie - Wierzchowiec potrafi kopnąć przeciwnika; może to zrobić zarówno przednimi, jak i tylnymi kończynami. Wierzchowiec zazwyczaj uderza albo w głowę przeciwnika, albo też w jego korpus. Zasięg kopnięcia wynosi 0,9 metra i można zastosować je raz na jeden post. Możliwe jest zastosowanie bloku przed atakiem wyłącznie za pomocą tarczy.


Umiejętności

  • Prędkość - Wierzchowce są zwierzętami przystosowanymi do szybkiego i zwinnego biegu. Potrafią szybko rozwinąć dużą prędkość. W terenach zalesionych wierzchowiec potrafi rozwinąć prędkość do 20km/h, natomiast w na otwartej przestrzeni potrafi biec z prędkością 40km/h.
  • Wierzchowiec - Jest w stanie udźwignąć jeźdźca, którego waga ekwipunku i oporządzenia nie przekracza 160kg, gdy waga ekwipunku przekroczy 160kg, prędkość wierzchowca spadnie o połowę. Ciągnąc wóz koń zaciężny jest w stanie uciągnąć jeźdźca wraz z ekwipunkiem nie przekraczającym wagi 525kg, gdy obciążenie przekroczy 525kg, prędkość wierzchowca spadnie o połowę.
  • Zwierzęcy instynkt - Posiada wyczulone zmysły wzroku, słuchu i węchu. W związku z tym aby podejść do bestii niewykrytym trzeba użyć umiejętności cichy zabójca.


Słabe punkty

  • Ociężałość - Przeciwnik otrzymuje plus 25 metrów do zasięgu perfekcyjnej celności broni dystansowej i broni palnej, kiedy mierzy do wierzchowca - konia zaciężnego.
  • Podatność na zastraszenie - Przeciwnik jest podatny na wszelkie formy zastraszenia. W związku z tym można go przekonać do swojej racji lub wybić mu z głowy walkę.
  • Podatność na ogień - Przeciwnik jest podatny na ogień w związku z czym zaklęcia z żywiołu ognia otrzymują +5 punktów do siły czaru.


Trofea

  • 10 zębów konia zaciężnego
  • 2,5m2 skóry konia zaciężnego
  • 5 litrów krwi konia zaciężnego