Aktualny dzień w Marancie: 25.02.33
Ysera

Z Forumowy system RPG Marant

Lokacje Ysera.jpg

O Lokacji

Wieś Ysera położona jest w gminie Utamin na terenie hrabstwa Maer. Zostało ulokowane na zachód od stolicy tejże gminy, miasta Utamin, niedaleko głównego gościńca biegnącego prosto na północ. Miejscowość ta została założona przez ówczesnego barona tegoż dystryktu, Funerisa Venatio, który założył w okolicy plantację chmielu i jęczmienia. Korzystając z krystalicznie czystej wody spływającej z pobliskich, niczym nie zanieczyszczonych potoków, udało się uzyskać świetne warunki do założenia lokalnego browaru, który kusi swoją atrakcyjnością, dodatkowo zwiększając prestiż i majętność pobliskiego miasta. Stylem architektonicznym Ysera nie wyróżnia się niczym na tle innych wiosek regionu. Proste budynki, raczej funkcjonalne niźli pięknie zdobione, służą konkretnym celom, a nie cieszeniu oka. Zbudowana została na planie kwadratu, z centralnie osadzonym rynkiem, do którego prowadzi główna droga ze wschodu podłączona traktem z prężnie uczęszczanym gościńcem. Wokół znajduje się jedyna karczma, serwująca specjały z lokalnego browaru o tej samej nazwie i tutejszej piekarni prowadzonej przez piekarza Krula Morisona. Tuż obok mieści się dom organu wykonawczego, ustawodawczego, a i pewnie sądowniczego tej wioski, czyli posiadłość sołtysa. Postawiony na to stanowisko Alan z Raschet mieszkał w dwupiętrowym domu, z solidną murowaną podmurówką i sporym ogrodem otwierającym się na zachód. Po północnej stronie miejscowości, poprzecinane kanałami irygacyjnymi zasilanymi ze strumieni, znajdują się pola jęczmienia, z którego wyrabia się słód i zasila się w mąkę miejscową piekarnię. Od południa ciągną się uprawy chmielu, znajduje się tam również browar Kormoran i młyn przerabiający ziarno na mąkę.


Najważniejsze miejsca

Browar Kormoran

Browar_Kormoran

Browar Kormoran, założony przez barona Funerisa Venatio, a prowadzony przez niziołka Tylona Birrę, mieści się w miejscowości Ysera, na zachód od miasta Utamin. Usytuowany na skraju wioski, tuż przy rozciągających się na południe uprawach chmielu. Swoją nazwę wziął sam Zartat wie skąd, widocznie właśnie taki ptak został uznany przez jego założyciela za chwytliwy i łatwo wpadający w ucho, co miało pomóc stworzyć silną lokalną markę browarniczą. Miejsce to słynie z wytwarzania przednich złocistych lagerów z jęczmiennego słodu z północnych upraw, ciemnych prażonych specjałów i mocnych porterów o gęstej piance, silnym, lecz aksamitnym smaku. W tym browarze, w przeciwieństwie do większości, nie wyrabia się piw pszenicznych gdyż podobno sam założyciel ma do nich wielką awersję, co poskutkowało zamknięciem się tego miejsca na ten konkretny rodzaj trunku. Pod okiem głównego browarnika Tylona pracują tutaj okoliczni mieszkańcy, zarabiając w spokoju na życie. W wielkich drewnianych kadziach leżakuje brzeczka, w piecach we wschodniej części praży się słód i podgrzewa krystaliczną wodę z miejscowych strumieni. Na zachodzie stoi magazyn, gdzie przechowuje się wszelkie nieużyte jeszcze składniki i stawia wypełnione już beczki. Stamtąd rozprowadzane one są do lokalnej karczmy i dalej na wschód, do głównego gościńca relacji Atusel - Góry Północy. Spora część wyrobu ląduje na stołach pobliskiego Utamin, które jest głównym rynkiem zbytu.

Wrzosowiska

Wrzosowiska

Wrzosowiska ciągną się na zachód od Ysery. Mijając ostatnie zabudowania wioski należy iść cały czas przed siebie, w stronę wzgórz. To stamtąd w stronę miejscowości płyną strumienie zasilające pola i lokalny browar. Rozciągają się najpierw na pokaźnej polanie u podnóża wzniesień, by później skromną przełączą wbić się klinem głęboko w głąb lądu. Oprócz oczywistych wrzosów ów teren poprzecinany jest pojedynczymi brzozami, które przechodzą wreszcie w las porastający wszystko wokół. Wysokie drzewa o czarno-białej korze skrywają wiele tajemnic, których nikt nie śmiał odkryć. Mało kto sam chętnie zapuszcza się w te rejony, gdyż po prostu nie było potrzeby - niewiele da się tutaj zasadzić, a i domu nie ma po co budować. Niektórzy nawet twierdzą, że na wrzosowiskach straszy.

Zajazd "Lądujący Kormoran"

Lądujący_Kormoran

"Lądujący Kormoran" jest karczmą usytuowaną w centrum wioski Ysera. Prowadzony przez Barbarę Perroni, piękną i surową kobietę, serwuje specjały z lokalnego browaru i tutejszej piekarni. Można się tutaj napić, zjeść coś ciepłego lub odpocząć przed dalszą podróżą w jednym z wolnych pokoi. Sam budynek został starannie wybielony, strzechę położona porządnie i starannie, by byle wiatr wiejący od morza jej nie zerwał. Mimo iż bliskość wielkiego akwenu jest oczywista, serwuje się tutaj raczej niewiele ryb, chociaż zabraknąć ich nie mogło. Karczma znana jest głownie z tego, że serwuje świetne piwo. Wielu gości zjeżdża tutaj z głównego szlaku tylko po to, by się go napić a następnie ruszyć w dalszą drogę. Lokalna społeczność sama dba o porządek na miejscu, obywając się bez wyspecjalizowanych strażników czy milicji wiejskiej. Tyczy się to również dbania o dobry ton prowadzenia się przyjezdnych, jak i troszczenie się o dobre imię pani Barbary Perroni, właścicielki owego przybytku.


Najważniejsze Postacie

Browarnik

Tylon_Birra
 • Imię: Tylon Birra
 • Płeć: mężczyzna
 • Rasa: niziołek
 • Mutacja: brak
 • Data urodzenia: nieznana
 • Lokalizacja: Ysera
 • Status: Żywy

Tylon Birra pochodzi z Efehidonu. Uczył się u mistrzów browarnictwa ze stolicy Valfden, kształcąc się w rzemiośle pod okiem samego Andrzeja ze Spychowa, arcymistrza w produkcji złocistego trunku. Jego rodzina należy raczej do poważanych, szanowanych i majętniejszych klanów niziołków. Został wyłowiony przez barona Venatio i zakontraktowany przez niego do otworzenia i prowadzenia w jego imieniu nowo powstałego browaru w miejscowości Ysera na wschodnim wybrzeżu. Specjalista od mocnego portera i klarownego lagera, Tylon rozsławił się na całą wyspę swoimi wyrobami.

Piekarz

Krul_Morison
 • Imię: Krul Morison
 • Płeć: mężczyzna
 • Rasa: człowiek
 • Mutacja: brak
 • Data urodzenia: nieznana
 • Lokalizacja: Ysera
 • Status: Żywy

Krul Morison urodził się w pobliskim Utamin i tam pod opieką lokalnego piekarza od najmłodszych lat pobierał nauki w swoim obecnym fachu. Przykładał się do swojego zajęcia, polubił je bardzo i starał się tworzyć jak najlepsze pieczywo, za każdym razem. Zakochał się w córce miejscowego kupca, oczywiście ręki ukochanej nie otrzymał, więc wyszedł za córkę jednego z okolicznych farmerów. Była nieco mniej ładna, ale na szczęście troszkę głupsza, więc nie sprawiała żadnych problemów swojemu mężowi. Dochowali się dwójki synów. Gdy baron Funeris Venatio lokował nową wieś, przeniósł się tam z rodziną, otwierając piekarnię.

Sołtys

Alan_z_Raschet
 • Imię: Alan z Raschet
 • Płeć: mężczyzna
 • Rasa: człowiek
 • Mutacja: brak
 • Data urodzenia: nieznana
 • Lokalizacja: Ysera
 • Status: Żywy

Alan, jak wskazuje jego miano, pochodzi z gminy Raschet. Wychowywał się pod pokaźnymi murami królewskich oddziałów, które w końcu przemianowano na Bractwo Świtu. Syn raczej zamożnego kupca i miejscowej piękności, otrzymał odpowiednie wykształcenie pod okiem królewskich skrybów. Któregoś dnia poznał nieco młodszego od siebie rekruta Bractwa Świtu, Funerisa Venatio, z którym zawiązał znajomość. Poznawszy się na Alanie, będąc już baronem, Funeris zaproponował mu zarządzanie nowo powstałą wioską Ysera w gminie Utamin. Ożenił się z Natalią Mikołaj, panią przepiękną, lecz niezbyt wierną. Mieli dwójkę dzieci, podobno jedno nie było jego. Albo i żadne, różne opinie krążyły po okolicy. Wiadomo za to na pewno, że Alan nigdzie nie rusza się bez swojej fajki, którą otrzymał od samego Funerisa. Podobno została wykonana z kości demona.

Karczmarka

Barbara_Perroni
 • Imię: Barbara Perroni
 • Płeć: kobieta
 • Rasa: człowiek
 • Mutacja: brak
 • Data urodzenia: nieznana
 • Lokalizacja: Ysera
 • Status: Żywy

Barbara to baba jakich mało. Pochodzi stąd, czyli nikt nie wie dokładnie skąd. Jest to kobieta o wcale przyjemnej urodzie, długich włosach i pokaźnym, naprawdę pięknym biuście. Jest raczej markotna, nieprzyjemna wobec chamów i prostaków, prowadzi karczmę twardą i pewną ręką. Jej siła i stanowczość kłócą się z jej spokojnym wyrazem twarzy i ciągłym uśmiechem na twarzy. Miejscowi już dawno nauczyli się, żeby nie robić sobie z niej żartów, nie poklepywać i nie rzucać sprośnych żartów w jej stronę. Zawsze chętna do udzielenia jakiejś informacji, sprzedania czegoś, czy po prostu do zarobienia. W ten czy inny sposób.

TOP50 Gry Ranking Gier The Best Of PBF - Play By Forum Toplista PBF - Toplista gier PBF Toplista gier PBF